Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Türkiye, Avrupa’da hak ettiği yeri almalıdır”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Türkiye, Avrupa’da hak ettiği yeri almalıdır”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Türkiye, Avrupa’da hak ettiği yeri almalıdır”

Investing.com – Avrupa Birliği ülkeleri büyükelçileri ile yapılan toplantıda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu açıklamalarda bulundu:

-Salgının arttığı dönemde aşıya dair gelişmeler umudumuzu artırıyor. Ülkemizde de aşılamaya kısa süre içinde başlıyoruz.

-2020 yılı maalesef AB ile olan ilişkilerimiz bakımından olumlu geçmedi. Bazı AB ülkelerinin tavırları nedeniyle çoğu suni birçok sorunla uğraşmak zorunda kaldık. Türkiye ciddi haksızlığa maruz kaldı.

-Yunanistan ile istikşafi görüşmelerin yeni bir dönemin habercisi olacağına inanıyorum.

-Birlik dayanışması bahanesinin ardına sığınılarak Türkiye-Avrupa Birliği gündemi suistimal edildi. Bu yaklaşım, bir yandan köklü münasebetlerimizi esir alırken bir yandan birliğin bölgesel ve küresel güç olma iddiasını da zayıflatıyor

-Türk ve Avrupa tarihini ayrı ayrı anlamak mümkün değildir. Yaklaşık 60 yıldır birliğe üyelik mücadelesi verdik ve bundan hiçbir zaman vazgeçmedik. AB’ye üyelik Türkiye gibi AB’nin geleceği için de kritiktir. Türkiye, Avrupa’da hak ettiği yeri almalıdır.

-Geçtiğimiz yıl Mart ayında Brüksel’de yapılan görüşmede mutabakatın güncellenmesi konusunda anlaşmıştık, ama henüz Avrupa bakanlarından tekliflerimize cevap alamadık.

-Türkiye yük olan değil, yük alan bir ülkedir. Sığınmacılar konusunda gösterdiğimiz hassasiyetin unutulmaması gerekiyor.

-Güvenlik alanında da işbirliğimizi güçlendirmeliyiz. DEAŞ’la mücadelede en onurlu davranan Türkiye’dir. Terör riskini nerde bulursak orada gereğini yaparız. Avrupa, terör örgütleri militanlarının ülkelerine sığınmalarına izin veriyor. Ancak unutmayın aynı bela sizin de başınıza gelebilir, dost acı söyler. Hepinizle NATO’da beraberiz, bu mücadeleyi de birlikte sürdürmemiz gerekir. Biz hiçbir NATO ülkesini yalnız bırakmazken biz neden yalnız bırakılıyoruz?

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir