Çip üreticilerinin hisseleri, artan talep görünümü üzerine yükseldi

Çip üreticilerinin hisseleri, artan talep görünümü üzerine yükseldi

Çip üreticilerinin hisseleri, artan talep görünümü üzerine yükseldi

Investing.com – Telefon, tablet, bilgisayar ve otomobillerde kullanımına yönelik güçlü talebin teşvik ettiği agresif genişleme planları üzerine çip üreten şirketlerin hisseleri Perşembe günü yükseldi.

Micron Technology (NASDAQ:), şirketin Kioxia’yı almak için verdiği teklife dair raporlarla şimdiye kadar en çok kazananlardan oldu. Wall Street Journal, şirketin Japon rakibine 30 milyar dolar değer biçebileceğini söyledikten sonra %4,5 yükseldi.

TSM hisseleri, şirketin çip üretim kapasitesini artırmak için üç yıl içinde 100 milyar dolar harcama planının desteğiyle %2 üzerinde kazandı. TSM, Apple (NASDAQ:), Qualcomm (NASDAQ:) ve NVIDIA (NASDAQ:) tarafından satın alının gelişmiş yarı iletkenlerin öncü üreticisi.

Elektrikli ve otonom otomobiller için artan talep ile (NASDAQ:) yaklaşık %2 kazandı.

Intel (NASDAQ:) %1 daha yüksek. Şirket kısa süre önce Arizona’da yeni iki çip tesisi inşa etmek için 20 milyar dolar yatıracağını açıkladı. Qualcomm (NASDAQ:) da %1,5 kazandı.

5G hizmetlerinin ortaya çıkışı ve otomasyonun genel ilerlemesi, yarı iletken kullanan cihazlara yönelik yüksek talebe yol açtı. Pandemi, bazı elektronik cihazlara olan talepte kısa vadeli bir artışa neden olurken Şubat ayında ABD’nin güneyindeki soğuk hava, büyük üretim merkezlerini devre dışı bırakarak arzı kısıtladı.

Bu aksaklık, araştırma sunucusu TrendForce’a göre küresel çip sözleşmeli imalat sanayisini etkileyecek.

Çipler 5G radyo frekansı çipleri, ekran ve görüntü sensörü çipleri, güç yönetimi entegre devreleri ve elektrikli parçaları kontrol eden çipler dahil olmak üzere çeşitli boyut ve şekillerde üretiliyor.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir