Çin’in GSYH’si, Biden’in ilk aksiyonları, Keystone yeşilleniyor – Piyasalarda neler oluyor?

Çin’in GSYH’si, Biden’in ilk aksiyonları, Keystone yeşilleniyor – Piyasalarda neler oluyor?

Çin’in GSYH’si, Biden’in ilk aksiyonları, Keystone yeşilleniyor – Piyasalarda neler oluyor?

 

Investing.com – Çin ekonomisi dördüncü çeyrekte beklenenden daha hızlı büyüyerek 2020 için %2,3’lük bir büyüme kaydetti. Joe Biden, Donald Trump’ın mirasını tersine çevirmeyi planlıyor ve Keystone XL de o hedeflerden biri. Almanya CDU (Hristiyan Demokrat Birlik) Partisi, Angela Merkel’in halefini seçti ve İtalya yeni bir siyasi krize sürükleniyor.

İşte 18 Ocak Pazartesi günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

Çin, geçen yıl büyüme kaydeden tek majör ekonomi olduğu statüsünü pekiştirdi. Pazartesi yayınlanan rakamlar, yılın son çeyreğinde yıllık %6,5’luk büyüme sayesinde GSYH’nin yıllık büyümesinin, %2,0 beklentilerini aşarak %2,3 olduğunu gösterdi.

Çeyrek dönemlik büyüme rakamları, geçen haftaki rekor ticaret fazlasında görüldüğü gibi Çin mallarına olan talep ile desteklendi. Endüstriyel üretim hızı Kasım ayında %7,0’dan %7,3’e çıktı ancak perakende satış büyümesi, %5,0’dan %4,6’ya düşerek yine hüsrana uğrattı.

Çin GSYH verileri arasında uyarı niteliği taşıyan bu rakamlar, Pekin’in salgına karşı üstün tutumunu gösterme konusunda hevesli olduğu bir zamanda geliyor. Dünya Sağlık Örgütü’nden (WHO) bir ekip, Çin tarafından yönetimsel geciktirmelerin ardından Covid-19 virüsünün kökenini belirleme görevi için geçen hafta ülkeye vardı.

Seçilmiş Başkan Joe Biden, selefinin gündemini olabildiğince tersine çevirme amacıyla başkan olarak ilk günlerinde bir dizi kararname çıkaracak.

Emirler arasında Paris İklim Anlaşması’na tekrar katılmak, Müslüman yoğunluklu ülkelerden gelen yolcular üzerindeki yasakların kaldırılması ve hem federal mülklerde hem de kara, hava veya demir yolu fark etmeksizin eyaletler arası yolculuklarda yüz maskesi kullanımının zorunlu kılınması olacak.

Diğer emirler arasında da tahliyeler üzerindeki moratoryumun uzatılması ve Covid-19 testinin yaygınlaştırılması planlanıyor.

Aralık ayına ait perakende satış raporunun beklenenden daha zayıf gelmesinden kaynaklı olarak Cuma günü Wall Street’te görülen zayıflık küresel piyasalara da geçti ve Pazartesi günü borsalar çoğunlukla düşük açıldı.

Asya’da Japonya ve Kore göstergeleri yaklaşık %1 düşerken Çin endeksleri, GSYH verileri üzerine eğilimi tersine çevirdi.

Avrupa’da salgının son dalgasına ilişkin endişeler hakim. ve %0,3 kayıp yaşadı. Fransa hafta sonu verdiği kararla 12 saatlik sokağa çıkma yasağını tüm ülkeye genişletirken Almanya, Salı günü daha katı ve daha uzun kısıtlamaları tartışacak.

ABD hisse senedi piyasaları Martin Luther King günü nedeniyle tatilde. Dolar, %0,1 artışla 90,805’e yükselerek haftaya güçlü başladı.

Almanya’nın en büyük partisi, Angela Merkel’in yerine sürekliliği koruyacak olan aday Armin Laschet’i seçti.

Laschet, Vladimir Putin’le ilişkileri 2014’te Ukrayna’nın işgaliyle harap olan Merkel’e göre Rusya ile diyaloğa daha açık olduğunu göstermesine rağmen Merkel’in Avrupa politikasını sürekli olarak destekledi.

Avrupa’da diğer yandan Başbakan Giuseppe Conte’nin, parlamentodaki çoğunluğu garantilemek için yeni müttefik arayışı sürdükçe İtalya tahvil verimleri yükseldi. Eski merkez solcu Başbakan Matteo Renzi, görünüşte salgın sırasında hükümetin ekonomiyi ele alış biçimiyle ilgili tartışma yüzünden geçen hafta kendi küçük partisi Italia Viva’yı koalisyondan çekti.

Çin’in GSYH verileri, yakın vadeli talepte güçlü bir resim çizerken ham petrol fiyatları düşüş yaşadı ancak endüstriyel metaller yükseldi.

vadeli işlemleri %0,2 düşüşle 52,32 dolar olurken %0,4 kayıpla 54,88 dolara geriledi.

Kanada’dan Körfez Kıyısına ham petrol taşımayı amaçlayan Keystone XL boru hattının arkasındaki konsorsiyumun, Biden’den ilk emir dalgası beklentisi içinde boru hattını işletmek için sadece yenilenebilir enerji kaynakları ile sendikalı işçi kullanmaya hazırlandığı bildirildi. Biden ve diğer Demokratlar, boru hattının daimi karşıtı oldular.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir