Çin’in 2020 yılı ekonomik verileri, diğer ekonomi devlerini geride bıraktı

Çin’in 2020 yılı ekonomik verileri, diğer ekonomi devlerini geride bıraktı

Çin’in 2020 yılı ekonomik verileri, diğer ekonomi devlerini geride bıraktı

Çin Ulusal İstatistik Bürosu 2020 ulusal ekonomik ve sosyal kalkınma istatistikleri raporunu açıkladı. Rapora göre, 13. Beş Yıllık Plan’ın son yılı olarak, Çin’in ekonomik tutarı 2020’de 100 trilyon yuanı aştı ve ülke dünyada ekonomide pozitif büyüme elde eden tek büyük ekonomi haline geldi. Kişi başına düşen Gayri Safi Yurt İçi Hasılasının (GSYİH) art arda iki yıl boyunca 10 bin doları aştı, Çin’in büyük bir ticaret ülkesinin statüsü sağlamlaştırıldı ve yabancı sermaye kullanımında iyi bir performans gösterildi.

Raporda, 2020’de Çin’in GSYİH’sının 101 trilyon 598,6 milyar yuanı bulduğu, ekonomik büyüme oranının yıllık yüzde 2,3 arttığı, yıllık ortalama döviz kuruna dayalı olarak, Çin’in toplam ekonomik hacminin 2020 yılında dünya ekonomisinin yüzde 17’sinden fazlasını oluşturarak küresel ekonominin toparlanmasının ana gücü haline geldiği belirtildi.

Rapora göre, 2020 yılında Çin’de yoksulluğun azaltılması savaşında göz alıcı başarılar elde edildi. Mevcut kırsal yoksulluk standartları uyarınca 5 milyon 510 bin kırsal yoksul nüfus tamamen yoksulluktan kurtarıldı.

Geçen bir yılda Çin’deki yeni endüstriler modelinin de büyümekte olduğuna işaret edilen rapora göre, 2020 yılında, Çin’in çevrimiçi perakende satışları, önceki yıla oranla yüzde 10.9 artışla 11 trilyon 760 milyar yuana ulaştı. 2020’de Çin’in büyük ticaret ülkesi statüsü pekiştirildi. Mal ticaretinin ölçeği yeni bir zirveye ulaştı. Yıl için toplam mal ithalat ve ihracat hacmi, bir önceki yıla göre yüzde 1,9 artışla 32 trilyon 155,7 milyar yuan oldu. İthalat ve ihracat hacimleri rekor seviyelere çıktı. Çin küresel mal ticaretinde ilk sırada yer almaya devam etti.

2020 yılında, Çin’in fiili doğrudan yabancı yatırım kullanımı, önceki yıla göre yüzde 6,2 artışla 1 trilyon yuan olarak gerçekleşti ve yüksek teknoloji endüstrilerindeki fiili yabancı yatırım kullanımı yüzde 11,4 arttı. Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı Yatırım ve İşletme Bölümü Direktörü Zhan Xiaoning, konuyla ilgili şöyle konuştu:

Çin Uluslararası Radyosu

-iDeal Haber Merkezi-

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir