Çelik fiyatlarındaki artış ile Sanayi Endeksi borsanın gözdesi oldu

Çelik fiyatlarındaki artış ile Sanayi Endeksi borsanın gözdesi oldu

Çelik fiyatlarındaki artış ile Sanayi Endeksi borsanın gözdesi oldu

Investing.com – Çelik fiyatlarındaki artış ve şirketlerin 2020’nin son çeyreğinde yüksek kar sağlayacağı beklentisi ile sanayi endeksindeki yükseliş devam ediyor. Endeks içinde ise Kardemir Karabuk Demir Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş. Class D (IS:) ve Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. (IS:) hisselerindeki yükseliş başı çekiyor. KRDMD dün ve bugün toplam %9,5 yükseliş yaşarken bu ayki kazancı ise %25’i aştı. 7,45 ile TL bazında rekor seviyeye çıkan hisse bugün zirveyi görmesi sonrası 7,25’ten işlem görüyor.

Bugün TL bazında 1.575 puan ile rekor tazeledi ve endekste bugün alt endeks olarak en çok yükseliş %3’e yakın primle tarafında yaşanırken ise dünkü kaybının ardından bugün alıcılı işlem görüyor.

Ay içinde en çok yükseliş yaşayan endekslerden olan bugün %2 düşüşte, ancak aylık kazancı %15. Bugün düşüşte olan ancak aylık getirisi yüksek olan bir diğer endeks ise , günlük düşüş sınırlı ve aylık kazanç ise %21.

2020’de XBANK kaybeden endeksler arasında yer aldı ve 2021’in il ayındaki getirisi ise%1’in altında. tarafına geçişe çelik fiyatlarındaki artış ve şirket karları da eklenince endekse olan talep de artıyor. Son bir yılda sanayi tarafına olan destekle Kardemir Karabuk Demir Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş. Class D (IS:) kazancını yaklaşık 4 kat, Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. (IS:) ise 2 kat kadar artırdı. Endeks hisselerinde ise başı Ford Otomotiv Sanayi A.Ş. (IS:) çekiyor. Hissenin bu ayki getirisi %37.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir