Çavuşoğlu’nun ABD ile ortak çalışma grubu kurulduğunu açıklamasıyla Halkbank hisseleri %7 yükseldi

Çavuşoğlu’nun ABD ile ortak çalışma grubu kurulduğunu açıklamasıyla Halkbank hisseleri %7 yükseldi

Çavuşoğlu’nun ABD ile ortak çalışma grubu kurulduğunu açıklamasıyla Halkbank hisseleri %7 yükseldi

Investing.com –  2020 yılı değerlendirme toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu AB ve ABD ile olan ilişkiler hakkında şu açıklamalarda bulundu:

-AB ile ilişkilerimizde inişler çıkışlar oldu, ama 2020 daha çok Yunanistan, Rum kesimi ve Fransa’nın ikili meseleleri AB gündemine taşıması nedeniyle gergin bir yıl oldu.

-Son zirvenin sağduyuyla sonuçlanması Türkiye ile ilişkilerin önemli olduğu anlaşıldı.

-Elbette sonuç bildirgesinden memnun olmadığımız sonuçlar var, ancak ilişkilerin pozitif ortamda yürütülmesi için biz hazırız. Ocak ayında AB ile temaslarımız hızlanacak.

-Fransa ile normalleşme süreci başladı. Yetkililerle yapılan görüşmelerde bit yol haritası üzerinde çalışıyorlar. Suriye konusu başta olma üzere istişareler için çalışılıyor.

-ABD ile ilişkilerimiz var olan sorunların gölgesinde geçti. ABD’nin terör örgütlerine destekleri devam etti. S-400 konusun sürekli gündemdeydi. Yaptırımın hafif ya da ağır olması önemli değil, siyasi ve hukuki olarak yanlış bir karardır, egemenlik haklarımıza saldırıdır.

-ABD yaptırım kararından sonra bizim teklif ettiğimiz ortak çalışma grubunun kurulmasını teklif etti. Biz her zaman diyalogdan yana olduğumuz için teklife evet dedik ve uzmanlar düzeyinde görüşmeler başladı. 2021’de yeni yönetimle ilişkilerimizi daha sağlıklı bir şekilde götürmek için biz hazırız. Var olan sorunların çözümü konusunda da adım atmaya biz hazırız, umarım yeni yönetim de bu anlayış içinde olur.

Çavuşoğlu’nun ABD ile ortak çalışma gurubu kurulduğunu açıklaması ile Türkiye Halk Bankası (IS:) hisseleri %7 yükselirken %2 üzerinde değer kazandı, ise 1.483 puana çıkarak rekor tazeledi.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir