Çavuşoğlu: “CAATSA yaptırımları egemenlik haklarımıza saldırıdır”

Çavuşoğlu: “CAATSA yaptırımları egemenlik haklarımıza saldırıdır”

Çavuşoğlu: “CAATSA yaptırımları egemenlik haklarımıza saldırıdır”

Investing.com – ABD Temsilciler Meclisi, ı, 3’te 2 çoğunlukla yeniden onayladı. Senatoya gidecek tasarının burada da 3’te 2 oy alması durumunda Trump’ın veto yetkisi olmayacak. Türkiye’ye yaptırımların da yer aldığı bütçe tasarısında zaten Trump yönetimi ay başında bunu uygulama kararı almış ı.

Soçi’de Rusya Dışişleri Bakanlığı ile Türkiye Dışişleri Bakanlığı arasındaki “2021- 2022 İstişareler Planı İmza Töreni ve Ortak Basın Toplantısı”nda konuşan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ABD yaptırımları hakkında “Bu yaptırım bizim egemenlik haklarımıza saldırıdır. Yaptırımlarla geri adım atmayacağımızı herkes bilir.” dedi.

Çavuşoğlu’nun açıklamaları:

“Rusya ile güçlü bağlarımız var, bu yıl pandemi nedeniyle ticaret hedefimize ulaşamadık, ancak kısa sürede bu hedeflere ulaşacağız. Domates başta olmak üzere tarifeleri kaldırmak gerekiyor. Rus vatandaşlarının vizesiz ülkemize gelişinden memnunuz, Türk vatandaşlarına yönelik vizenin de tamamen kaldırılmasını gerektiğini belirttik.

Türk Akımı, doğalgaz boru hattı gibi stratejik enerji konularında da mesafe kat ettik.

Bölgesel konulardaki iş birliğimiz somut sonuçlar doğurdu. Bölgenin iki büyük ülkesi olarak Karabağ konusunda ateşkes sağladık. “

Çavuşoğlu, Rusya ile ilişkilerin ABD ya da AB’ye bir alternatif olmadığını söyledi.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir