Cardano CEO’su: Cardano Vakfı Bağımsızlığını Koruyacak!

Cardano CEO’su: Cardano Vakfı Bağımsızlığını Koruyacak!

Cardano CEO’su: Cardano Vakfı Bağımsızlığını Koruyacak!

ekosistemi, yerleşik denetim ve denge politikalarıyla, ABD demokrasisinin işleyişinden pekte farklı olmayan karmaşık bir yönetişim yapısına sahip.

Ekosistemde üç ana oyuncu bulunuyor: Cardano Vakfı, EMURGO ve IOHK; Vakfın yeni CEO’su Frederik Gregaard’a göre, yönetişim daha fazla kuruluşun katılması halinde çok daha karmaşık bir hal alacak. Ayrıca yeni CEO, vakfın bağımsızlığını korumayı planladığını belirtti.

İsviçre’deki yasalara göre vakfın bağımsız olması gerekiyor. Vakfın ilerleyen zamanlardaki misyonu “Cardano Protokolü’nün” ilerletilmesi olduğu için bu bağımsızlık kararına saygı duyulacak. Ayrıca, protokol için bir geliştirme şirketi de vakfa yardımcı oluyor. Birkaç ay içinde yayınlanması planlanan Voltaire planı ile, topluluk yakında bu geliştirici şirketin sözleşmesinin uzatılıp uzatılmayacağı konusunda oy verecek. Geliştirici şirket IOHK, topluluğun desteğini almak konusunda başarısız olursa, şirketin yerini başka bir geliştirici şirket alacak.

2018’de iki şirket arasında ciddi bir uçurum olmasına rağmen, şirket arası ilişkilerin düzeldiği anlaşılmakta. IOHK bağımsız bir kuruluştur, ve birincil odak noktası Cardano olsa da, diğer projelerle de çalışabilir. Örneğin, şirket geçtiğimiz günlerde için bir danışmanlık programı hazırlamıştı. EMURGO ise başlangıçta ekosistemin bir girişim kolu olarak planlanmıştı, fakat o zamandan bu yana geniş bir teknoloji şirketi haline geldi.

Gregaard, Hoskinson’ın Cardano’nun geliştirme şirketinin başı olmasından daha fazlası olduğunu ve Cardano’nun gelişiminin yönünü değiştirebileceklerini kabul ediyor.

Gregaard, Hoskinson ile birlikte çalışmanın kolay olmadığını söylese de, ikili ilişkileri hakkında iyi bir hisse sahip olduğunu söyledi. Ayrıca Gregaard, merkeziyetsizlik protokollerinin ciddi bir destekçisi. Ona göre bu protokol, Facebook ve Google (NASDAQ:) gibi dev teknoloji firmalarının kullanıcıları manipülatif bir şekilde istismar ettiği bu dünyada iyi bir alternatif.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir