California karantinası, azil süreci, Çin’deki borsa deliliği – Piyasalarda neler oluyor?

California karantinası, azil süreci, Çin’deki borsa deliliği – Piyasalarda neler oluyor?

California karantinası, azil süreci, Çin’deki borsa deliliği – Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – Ulusal enfeksiyon oranları ile hastaneye başvurular birkaç haftanın en düşük seviyesini görürken California evde-kal emirlerini kaldırmaya hazırlanıyor. Donald Trump’ın ikinci azil soruşturması Senato’ya ulaşırken Başkan Joe Biden, Trump’ın “Önce Amerika” politikasını sürdürecek. Çin’in perakende yatırımcıları bir balon patlattı ve TikTok’un bir rakibi, Hong Kong’da 5 milyar dolarlık bir ilk halka arz planlıyor.

İşte 25 Ocak Pazartesi günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

LA Times ve diğer raporlara göre California Valisi Gavin Newsom’ın eyaletteki evde-kal emirlerini kaldırması bekleniyor. Böylece birçok ilçede restoran ve spor salonlarının açık hava yemek ve hizmetleri yeniden açılabilecek.

Ülke genelinde yeni Covid-19 enfeksiyonlarının yedi günlük ortalaması Aralık başından beri gördüğü en düşük seviyeye inerken hastaneye başvuranların sayısı altı haftanın en düşük seviyesini gördü.

Diğer bölgelerden gelen salgın haberleri o kadar parlak değil: Pazartesi günü hükümetin onayladığına göre halihazırda 12 saatlik sokağa çıkma yasağı uygulayan Fransa, bu hafta tekrar tam karantinaya girebilir. İngiltere sınırlarını daha da sıkıştırmayı düşünüyor. Meksika Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, Covid-19 testi pozitif çıkan son dünya lideri oldu.

Başkan Joe Biden’in yeni bir “Amerikan Malı Satın Al” emri imzalaması bekleniyor. Böylece Donald Trump yönetimine göre hissiyatta radikal bir değişim beklenmesine rağmen ABD’nin ticaret politikasının sürekliliğinin altı çizilmiş olacak.

Wall Street Journal’a göre bu politikalar içinde devlet müesseselerinin ithal mal almasını zorlaştıracak şekilde hükümet tedarik kuralları sıkılaştırılması yer alacak ve yerel içerik zorunlulukları artırılarak Amerikan malı ürünlerin tanımı revize edilecek.

Temsilciler Meclisi Donald Trump’ın ikinci azline ilişkin maddeleri muhtemelen Pazartesi günü Senato’ya gönderdikçe Biden’in politik girişimleri dikkat çekmek için rekabet halinde olmaya devam edecek. Bazıları, yeni azil davasının Biden’ın 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketi için iki partili onay almasını zorlaştıracağını düşünüyor.

Salgınla ilgili iyi haberler üzerine ve ABD maliye ve para politikasının genişlemeci durumuna bakılırsa sürekli yüksek likiditeye olan güven ile ABD borsaları yüksek açılacak. Politikayla ilgili durumun, Çarşamba günü politika toplantısı sonucu tekrar onaylanması bekleniyor.

8 puan artarken %0,3 ve özellikle yarı iletken hisselerinde devam eden coşkunun desteği ile Nasdaq %1,0 yükseldi.

Kimberly-Clark, bugün raporlama yapacak kayda değer tek isim. Chicago ve Dallas Fed bölgesel anketleri de bugün paylaşılacak.

Perakende yatırımcıların deliliği kanlı canlı ve yüksek, sadece ABD’de de değil. Hong Kong’daki Tencent hisseleri, vadeli işlemler ve opsiyon piyasasındaki perakende aksiyonundan güç alan bir hamle ile %10 yükseldi.

Görünür bir tetikleyici yoktu ancak Alibaba kurucusu Jack Ma’nın, 2 ay sonra geçen hafta ilk kez kamuoyu karşısına çıkmasından bu yana Pekin’in, Çin’deki son derece zengin ve etkili teknoloji devlerine yönelik tutumuyla ilgili endişeler azaldı. Tencent şimdi iki haftada %30 artmış durumda ve bu süreçte piyasa değerine 230 milyar dolar ekledi.

Kısa formatlı video şirketi Kuaishou Technology’nin 5 milyar doları toplayıp şirkete 60 milyar doların üzerinde değer vereceğini umduğu bir IPO pazarlamaya başladığını duyurmasıyla da balon enerjisi yürürlüğe girdi.

Geçen haftaki satışların ardından ham petrol fiyatları, tekrar bir nebze ivme kazandı. %0,8 artarak 52,67 dolar olurken Brent %0,5 yükselişle 55,55 dolar ulaştı.

Çeşitli bölgelerdeki karantinalara bakılırsa (Kuzey Kore sınırındaki Tonghua şehrinin, beş gün önce karantinaya alındığından beri gıda kıtlığı çektiğini söylediği bildirildi) Çin talebinin zarar göreceğine dair korkular devam ediyor.

CFTC verileri, vadeli işlemlerdeki net uzun pozisyonların Kasım ayından beri en düşük seviyeye düştüğünü gösterdikten sonra Piyasadaki pozisyonlama daha az gergin görünüyor.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir