Bugün en çok yükselen ve en çok düşen kripto paralar – Kripto para piyasasında yaşanan 5 önemli gelişme

Bugün en çok yükselen ve en çok düşen kripto paralar – Kripto para piyasasında yaşanan 5 önemli gelişme

Bugün en çok yükselen ve en çok düşen kripto paralar – Kripto para piyasasında yaşanan 5 önemli gelişme

Investing.com – Son 24 saat, kripto para piyasasında karmaşık bir seyre sahne oldu. Dün akşam 56 bin dolar seviyelerine dek düşen , TSİ 15.05 sularında 58 bin doların biraz üzerine çıktı ve tüm zamanlar rekoruna göz kırptı. Ancak sonrasında işler beklendiği gibi gitmedi. BTC bugün 16.30 sularında 55.500 doların altına geriledi. Bu haberin yazıldığı esnada önde gelen kripto para biriminin fiyatı, günlük %1,6’lık düşüşle 55.503 dolar.

Piyasanın %12’sini elinde tutan da bugün Bitcoin ile benzer bir dalgalanma yaşadı. 200 milyar doların üzerinde bir piyasa değerine sahip olan kripto para, bugün 1.850 dolara çok yaklaşsa da sonrasında düşüşe geçti. Bu haberin yazıldığı sırada ETH 1.740 dolar.

Piyasa değeri bakımından ilk 100 kripto parayı ele aldığımızda, günün en çok değer kazanan ve en çok değer kaybeden kripto para birimleri şöyle:

Bugün kripto para piyasasında yaşanan 5 önemli gelişmeye göz atalım.

Dünyanın en popüler kripto para borsaları arasında yer alan Binance, bugün ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu tarafından, ABD’li kullanıcıların türev ticareti yapmasına yönelik politikaları gerekçesiyle soruşturma altına alındı.

CFTC’ye göre kripto para birimleri emtiadır. Dolayısıyla kurumun bu varlıklar üzerinde düzenleme yetkisi bulunuyor. Binance’in CFTC’ye kayıtlı olmadığı biliniyor ve kurum, önde gelen borsanın CFTC’yi haberdar etmeden ABD’de türev alım satımı gerçekleştirmesinden ötürü kaygı duyuyor.

Binance’in herhangi bir suistimalle suçlanmadığı ifade edilirken ve konuya yakın kişiler, soruşturmanın yaptırım eylemine yol açmayabileceği kanısında. Binance daha önce ülkedeki düzenlemeler sebebiyle ABD’li yatırımcıları platformundan uzaklaştırmış, bu vatandaşlar için Binance.US platformunu başlatmıştı.

12 Mart 2020 tarihinde başlayan ve kripto para piyasası tarihinin en sert çöküşünü gördüğümüz iki günlük sürecin üzerinden bugün tam 1 yıl geçti. Perşembe günü gerçekleştiği ve yatırımcıların milyarlarca dolar para kaybetmesine sebebiyet verdiği için “Kara Perşembe” adıyla anılan günde, Bitcoin’in günlük kaybı %40’a ulaşmıştı. Günü 9.000 dolar seviyelerinden açan kripto para, 4.000 doların altına gerileyerek “piyasanın sıfırlanabileceği” yönünde dahi büyük bir kaygıya sebep olmuştu.

O günden bu yana kripto para birimleri olağanüstü bir performans gösterdi. Yıl sona ermeden 20.000 doları deviren BTC, ETH’yi ve diğer altcoin’leri de arkasına alarak, kurumsal ilginin tavan yaptığı yılı oldukça etkileyici bir performansla sonlandırdı.

12 Mart 2020 ile 12 Mart 2021 tarihleri arasında Bitcoin %1.300’ün üzerinde, Ethereum ise %1.740’ın üzerinde değer kazandı.

Bugün Ekonomi Reformları Tanıtım Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, uzun süredir merakla beklenen ekonomik reform paketini açıkladı.

Toplantının bir bölümünde dijital para konusuna da değinen Erdoğan, kısa bir ifadede bulunsa da sözleri kamuoyunda heyecan yarattı. Erdoğan, sözleriyle birinci ağızdan dijital para müjdesini verdi.

ABD’nin Georgia eyaletindeki öğrencilere kripto para okuryazarlığı kazandırmak adına önemli bir hamle gerçekleştirildi. Georgia Temsilciler Meclisi, onuncu ve on birinci sınıftaki öğrencilere finansal okuryazarlık dersi verilmesi yönündeki yasa tasarısını kabul ettiklerini duyurdu. Çek hesapları, kredi başvuruları, hisse senedi, tahvil ve sermaye piyasası yatırımları gibi kavramların yanı sıra konular listesinde “kripto para birimi” konusu da yer alıyor.

Kripto paralar üzerine finansal okuryazarlık, endüstrinin dünya çapında yaygın olarak benimsenmesi için yıllardır oldukça önemli bir konu olarak görülüyor.

Uzun süredir dalgalı bir seyir izleyen kripto para piyasası, tepeden alım korkusu ve fırsatı kaçırma korkusu arasında salınan yatırımcılara ev sahipliği yaparken kurumlar cesur alımlarına her gün bir yenisini ekliyor. Geçen yılki kurumsal ilgi dalgasının baş aktörleri arasında yer alan MicroStrategy, bugün 15 milyon dolar değerinde BTC aldıklarını kamuoyuyla paylaştı.

Sahip oldukları toplam BTC miktarını 91 bin 326’ya çıkaran şirket, şu anki fiyattan hesap edildiğinde 5,1 milyar doların üzerinde Bitcoin tutuyor. Bugünkü alımın yapıldığı fiyat ise 57.146 dolar olarak ifade edildi.

Geçen ay , 1,5 milyar dolarlık Bitcoin satın aldığını duyurarak kurumsal ilgiyi başka bir boyuta taşımış, BTC’nin peş peşe rekorlar kırmasına ön ayak olmuştu.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir