Bu Hafta Yurt İçinde ve Küresel Piyasalarda Takip Edilecek Önemli Veriler

Bu Hafta Yurt İçinde ve Küresel Piyasalarda Takip Edilecek Önemli Veriler

Bu Hafta Yurt İçinde ve Küresel Piyasalarda Takip Edilecek Önemli Veriler

25 – 29 Ocak işlem haftasında yurt içinde ve küresel piyasalarda öne çıkan ekonomik göstergeler:

: Sektörde faaliyet gösteren yetkililerin ekonomik görünüme dair değerlendirmelerini ölçen endeks, Aralık ayında 2,9 puan artarak 106,8 seviyesine yükselmişti. Karantina döneminde 66,8’e sert düşüş yaşayan endeks, Aralık’taki seviye ile yılı Şubat ayına çıkarak tamamladı.

: Sektörde faaliyet gösteren şirketlerin, mevcut fiziki kapasitelerine göre fiilen gerçekleşen kapasite kullanımlarını ölçen endeks, karantina döneminde %61,6’ya gerilemesinin ardından yılı %75,6 seviyesinden tamamladı. Göstergelerin Ocak ayında da yükselişine devam etmesi bekleniyor.

TCMB, 2021’in ilk açıklayacak. Çeyreklik bazda açıklanan bu raporda son çeyreğin değerlendirmesi ve ilk çeyreğe dair de ön görüler paylaşılacak. Sonraki hafta açıklanacak enflasyon verisi öncesindeki bu sunum fiyatlama ve beklentilerde önemli bir etkiye sahip.

TCMB’den haftalık banka ve para istatistikleri açıklanacak. Son haftada rezervlerdeki değişim, yurt içi yerleşiklerin döviz hesaplarında değişim ve yabancı yatırımcı işlemlerindeki değişim takip edilecek.

: 2020’nin son aylık dış ticaret açığı verisi açıklanacak ve beklenti 5 milyar dolar olması yönünde.

: Pandemi nedeniyle yılın ilk ve ikinci çeyreğinde sert düşüş yaşayan turizm gelirleri, 3. Çeyrekte kısıtlamaların gevşetilmesi ile bir miktar düzeldi. Son çeyrekte yeniden kısıtlamalarla gelirde azalma bekleniyor.

Almanya’da açıklanacak, imalat, perakende, inşaat gibi öncü sektörlerin ekonomik süreci değerlendirdiği bu veride Ocak ayında 90,0 tabanı altına düşüş görülebilir. Almanya’da devam eden kısıtlamaların daha da artabileceği kaygısı ekonomik görünüme dair endişeleri de artırıyor.

Birleşik Krallık’tan açıklanacak. Salgından en çok etkilenen Avrupa ülkesi olan İngiltere’de işsizlik oranında da artış yaşanıyor ve rakamın %5’e doğru artmaya devam etmesi bekleniyor.

ABD’den endeksi açıklanacak, pandemi döneminde 130,0 seviyesinden 85,7’ye gerileyen endeks, Eylül- Ekim döneminde 100,0 seviyesine çıktı, ancak son aylarda kısıtlamaların yeniden devreye alınmasıyla endekste düşüş yaşandı. Ocak ayı beklentisi de 90,0 seviyesi altındaki zayıflığın devam etmesi yönünde.

ABD’de pandemi döneminde rekor düşüş yaşayan son aylarda aylık %1 arttı, ancak maliyeti yüksek olan bu mallara olan talebin son ayda düşük kalması bekleniyor.

Fed, 2021’in ilk FOMC toplantısını gerçekleştirecek, faiz oranı ve varlık alım tutarında değişiklik beklenmeyen toplantıdan mali desteklerin gerekliliği, istihdam sektöründeki kayıplar ve enflasyona dair açıklamalar takip edilecek. Hazine Bakanı Yellen’ın dolardaki fiyatlamaya müdahalenin söz konusu olmayacağını, piyasaların belirleyici olduğunu açıklamasının ardından Fed Başkanı Powell’ın da dolar yorumu önemli.

Yurt içindeki enflasyon sunumu ve haftalık istatistiklerin yanında küresel tarafta günün en önemli verileri ABD’den gelecek. 2020’nin son çeyrek büyüme rakamları, haftalık işsizlik maaşı başvuruları ve yeni konut satışları izlenecek. Çeyreklik bazda pandemi döneminde rekor kayıp yaşayan ABD ekonomisinde son çeyrekte %4 büyüme bekleniyor. Kısıtlamalar nedeniyle son haftalarda 5 ayın zirvesine çıkan işsizlik maaşı taleplerinin 900 bin üzerinde gelmesi bekleniyor.

Almanya’dan açıklanacak, %6 üzerine çıkan işsizlik oranının tedbirler nedeniyle son ayda da yüksek kalması bekleniyor. Euro Bölgesi’nin en güçlü ekonomisi olan Almanya’da pandeminin hasarı oldukça fazla ve 2020’nin son çeyreğindeki büyüme oranı takip edilecek.

ABD’de aylık kişisel gelir, ve reel kazançlar açıklanacak. Yüksek belirsizlik nedeniyle ihtiyatlı davranan hane halkının harcamalarındaki değişimi izlenecek, bu veriler aynı zamanda enflasyon öncü datası olma özelliğini taşıyor. Gelire karşın harcamanın zayıf kalması talep azlığı nedeniyle enflasyonda da baskı oluşturabilir.

Eylül itibarıyla düşüş yaşıyor ve Aralık’ta da %0,6 gerileme bekleniyor.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir