Bu hafta küresel ve yurt içi piyasalarda hangi gelişmeler takip edilecek?

Bu hafta küresel ve yurt içi piyasalarda hangi gelişmeler takip edilecek?

Bu hafta küresel ve yurt içi piyasalarda hangi gelişmeler takip edilecek?

Investing.com – Geçtiğimiz hafta yurt içinde Başkanının görevden alınması gündemdeki en önemli başlık oldu ve fiyatlamalar da hafta boyu bu gelişmenin etkisiyle negatif oldu.

Küresel tarafta ise ABD’de faizleri son haftada geriledi, ancak ise son 4 ayın en yüksek seviyesine çıktı. Dolar göstergesindeki yükselişle gelişmiş ve gelişen ülke paralarında düşüşler yaşandı.

Bu hafta yurt içinde ekonomik veri olarak , ve açıklanacak, ancak verilerin fiyatlamalarda etkili olması beklenmezken gözler kabinedeki isimler ve hafta içinde yetkililerden gelecek açıklamalarda olacak.

Geçen haftaki AK Parti Genel Kongresi’nde TCMB Başkan değişimine dair açıklama yapmayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, piyasalardaki fiyatlamanın gerçeği yansıtmadığını söyledi. Erdoğan’ın bu konuda kabine sunumunun ardından açıklama yapması beklenirken TL, bu hafta döviz karşısında Kasım ayı sonrası en düşük seviyeye geriledi ve USDTRY haftayı 8,14’ten kapattı.

Küresel tarafta ise bu hafta ABD verileri yakından takip edilecek. Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam öncesinde;

Çarşamba günü açıklanacak Mart ayında 525 bin kişi artması bekleniyor, bu beklenti Ekim sonrası en yüksek beklenti. Veri Şubat ayında beklentilerin çok altında kalmıştı, ancak Mart’ta Şubat rakamlarının da yukarı yönlü revize edilmesi bekleniyor.

Perşembe günü açıklanacak , Şubat ayında 60,8 seviyesine yükselerek Eylül 2018 sonrası en yüksek seviyeye çıktı ve Şubat ayında da yükselişin devam etmesi beklenirken medyan ortalama 61,3.

Cuma günü açıklanacak, veri setindeki saatlik ücretlerin %0,2 ile değişim göstermemesi beklenirken işsizlik oranının da %6’ya doğru gerilemeye devam etmesi bekleniyor. Karantina dönemindeki sert yükseliş sonrası tek haneye inen işsizlik oranı Şubat ayında dönemin en düşük seviyesine inmişti. İstihdam rakamlarındaki beklenti ise; aylık 182 bin kişi artış olması yönünde.

Geçen haftaki başvurularında pandemi döneminin en düşük seviyesine inilmesi istihdam beklentilerini güçlendirdi, bu hafta öncü göstergelerin de yüksek gelmesi tarım dışındaki artışı destekleyebilir.

Beklentilerin üzerindeki veriler ABD ekonomisinde istihdam piyasasının toparlanmaya devam ettiğinin işareti olacak ve bu doğrultuda dolar bu hafta da güçlü kalmaya devam edebilir. Verilerin beklentilerin çok altında kalmaması durumunda dolar negatif etkisi çok sınırlı kalabilir.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir