“Bu gayrı medeni savaşı sonlandırmalıyız” – Biden

“Bu gayrı medeni savaşı sonlandırmalıyız” – Biden

“Bu gayrı medeni savaşı sonlandırmalıyız” – Biden

Trevor Hunnicutt / Patricia Zengerle / Jarrett Renshaw

WASHINGTON, 21 Ocak (Reuters) – Joe Biden, ABD’nin 46. başkanı olarak dün Beyaz Saray’daki görevine başlayarak, son derece kutuplaşmış olan ülkeye birlik ve restorasyon mesajı verdi.

Eski Başbakan Donald Trump’ın taraftarlarının US Capitol’ü işgal etmesinden iki hafta sonra binanın merdivenlerinde konuşma yapan Biden, toplum kurallarına uygun davranma çağrısında bulundu.

Biden, “Bu zorlukların üstesinden gelmek için, ABD’nin ruhunu geri getirip geleceğini güvence altına almak için, kelimelerden daha fazlası gerekiyor. Bunun için, demokrasilerdeki en zor bulunan şey gerekiyor: Birlik” dedi.

Biden, konuşmasının devamında, “Kırmızıları mavilerle, taşralıları şehirlilerle, muhafazakârları liberallerle karşı karşıya getiren bu gayrı medeni savaşı sonlandırmalıyız. Taş kalpli olmak yerine ruhumuzu açarsak, bunu yapabiliriz” dedi.

“Kaybedecek vakit yok” diyen Biden, Beyaz Saray’daki ofisine girdikten kısa bir süre sonra pandemi ve iklim değişimiyle mücadele etmek ve Trump dönemindeki en tartışmalı uygulamaları iptal etmek için 15 başkanlık kararnamesi imzaladı.

(Haberi çeviren Oben Mumcuoglu; Redaksiyon Ebru Tuncay)

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir