Borsa ve Dolar/TL kritik güne nasıl başladı?

Borsa ve Dolar/TL kritik güne nasıl başladı?

Investing.com – Dün 1.589 puan ile rekor seviyeyi gören , günü %0,53 düşüşle 1.562 puandan kapattı. Endeksin günün devamında düşüşe geçmesinde ve tahvil faizlerindeki yükseliş etkili oldu. 10 yıllık faizi %1,68’i, 30 yıllık faiz ise %2,41’i aştı. Buna karşın tarafında belirgin bir yükseliş olmadığı için paritelerde dolar baskısı yüksek değildi.

Borsada rekor sonrası yaşanan düşüşe karşın seviye halen yüksek olsa da tarafındaki düşüş dikkat çekti. Endeks günü %1,29 düşüşle 1.346 puandan kapattı ve Mart ayı kazançlarını silerken sene başı kabı da %13,60 oldu. bu yıl %20’ye yakın getiriye sahip ve bankacılık endeksi ile arasındaki makasın yükselmesi de korelasyonu bozuyor.

Dün gerçekleşen toplantısında komite oy birliği ile faiz ve varlık alımlarında değişikliğe gitmedi, ancak bu yıl için hedeflenen enflasyon oranı yükseltilirken 2023 için faiz artışı bekleyen Fed üyelerinin sayısı 7’ye yükseldi. Karar sonrası oldukça güvercin açıklamalarda bulunan tahvil faizlerinde sert bir geri çekilme yaratmadı, ancak geriledi ve ABD endekslerinde de yükseliş hızlandı. Artan risk iştahı ile GOP’ların ve endekslerin bugün yükselmesi bekleniyor. Buna karşın yurt içinde hem siyasi tansiyonun yükselmesi hem de PPK kararı nedeniyle pozitif fiyatlama daha sınırlı kalabilir.

14.00’de açıklanacak kararına merkezin 100 bp faiz artırması beklenirken karar metninde sıkı duruşun devam edeceğine dair şahin mesajların da korunması bekleniyor.

Dün Fed sonrası dolar göstergesinde yaşanan gerileme ile gelişen ülke paralarında yükseliş olurken TL ise istenen payı alamadı. Fed öncesi 7,63’e çıkan , karar sonrası 7,50’ye geriledi. Bugün 7,47’ye gerileyen kurda 7,42 en yakın destek olarak izleniyor.

Açılışa baktığımızda, BIST 100 güne %0,36 puan artışla 1.567 puandan başladı. Endekste 1.580 puan gün içi direnç 1.550 puan ise destek olarak görülüyor.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir