Borsa, sanayi ve ulaştırma endeksi öncülüğünde ralli yapıyor

Borsa, sanayi ve ulaştırma endeksi öncülüğünde ralli yapıyor

Investing.com –  Noel nedeniyle birçok piyasanın kapalı olduğu haftanın 4. İşlem gününde yurt içinde yılın son   toplantısı takip edildi. Kasım ayında 475 bp faiz artılı yapan kurul, yılın son toplantısında da 200 bp faiz artışı yaparak politika faizini %17’ye çıkardı. Yıla %12 faizle başlayan merkez bankası ilk yarıda faizi %8,25’e kadar düşürmesinin ardından Eylül, Kasım ve Arlık aylarında faiz artışı yaparak yılı %17 seviyesinde tamamladı.

Kasım ayında para ve maliye politikasında sıkılaşma tarafına geçilmesi ile rekor düşük seviyeden toparlanma gösteren TL varlıklar, son haftalarda küresel risk iştahının da desteği ile pozitif fiyatlanmaya devam ediyor.

Merkezin sıkı politikasının da etkisiyle kur ve tarafında düşüş, borsada ise rekor yükselişler görüyoruz.

Kasım PPK toplantısında 7,5050’ye gerileyen kuru bugün 7,5525 seviyesine gerileyerek son bir ayın en düşüğüne inerken kuru da 9,21 ile son bir ayın en düşük seviyesine geriledi.

Hafta başında 7,73’e yükselen ardından düşüşle geçen dolar kurunda bu ay içindeki düşüş %3,25 olurken haftalık bazda ise %0,70 düşüş yaşandı. CDS ise 331 bp seviyesinde.

Hafta başında virüsün mutasyona uğraması ve piyasalardaki panik ile düşüş yaşayan borsa kayıplarını hızlıca geri aldıktan sonra yükselişini hızlandırdı ve bugün 1.432 puana çıkarak TL bazında rekor tazeledi. Fiyatlamada yabancı girişi ve küresel değer ölçümünde dolar bazlı hareket baz alınıyor ve dolar bazında düşük seviyede olan borsa TL bazında ise rekor kırıyor.

Bu hafta endekslerdeki yükselişte ilk sıra haftalık bazda sanayi tarafında günlük bazda ise ulaştırma tarafında olurken son saat itibariyle endekslerin haftalık performansı şöyle:

%2,61

%1,68

%1,60

%1,34

%0,91

 

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir