Borsa, bankacılık endeksinin desteğiyle %2 yükselişte; dolar kuru 8,14’te

Borsa, bankacılık endeksinin desteğiyle %2 yükselişte; dolar kuru 8,14’te

Investing.com –  %1,77’yi aşarak son 14 ayın zirvesine çıkmasıyla de 93,50 seviyesine yaklaşarak Kasım sonrası zirveye çıktı. Dolardaki güçlenme ile para birimlerinde gerileme bugün yerini yükselişe bıraktı. Faiz bugün %1,70’in altına sarkanken dolar göstergesi de 93,0 seviyesine geriledi ve bugün gelişen ülke paralarından sadece ruble negatif ayrışırken günlük bazda en iyi performansı ise lira, , zloti ve peso gösteriyor.

TCMB Başkanın görevden alınması ve sıkı para politikasından taviz verileceği endişesiyle geçen hafta Türk lirası Kasım sonrası en düşük seviyelere geriledi. geçen haftaki yükselişin ardından bu hafta da 8,46’ya çıkmasının ardından dün 8,22’ye bugün ise 8,1140’a geriledi. Günlük bazda %1 üzerinde düşüş yaşayan kur son saatte 8,14’ten işlem görüyor. Yıllık bazda %10’a yakın yükselen kur, Nisan ayına düşüşle başladı, ancak fiyatlanan seviyeler Kasım sonrası en yüksek seviyeler.

Hafta içinde para politikasına dair açıklamalarda bulunan TCMB Başkanı Kavcoğlu, bugün yerli yatırımcılarla yaptığı görüşmede enflasyondaki yüksek seviyelerin sıkı para politikasın gerektirdiğini belirtti. Nisan toplantısında da faiz indirimi olmayacağına dair mesajlar veren Kavcıoğlu’nun açıklamaları da kurdaki gün içi gerilemeyi destekledi.

Doların bugün küresel piyasalarda gerilemesiyle endekslerde yükseliş hızlandı. ABD seansının açılması sonrası rekor tazelerken Avrupa’da da görünüm yeşil. Yurt içinde bugün %2 üzeri kazançla 1.422 puana çıkarken kazancı %3’ü aştı ve endeksler bazında bugün en çok yükseliş ve tarafında yaşanıyor.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir