Blok ticareti, Süveyş’te hareketlilik, Biden’in harcama planı – Piyasalarda neler oluyor?

Blok ticareti, Süveyş’te hareketlilik, Biden’in harcama planı – Piyasalarda neler oluyor?

Blok ticareti, Süveyş’te hareketlilik, Biden’in harcama planı – Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – Cuma günü bir hedge fon portföyü ile ilgili yaşanan kaosun ardından iki banka büyük kayıp uyarısı verdi. Başkan Joe Biden yeşil harcama planlarını hazırlıyor ancak sağlık ve çocuk bakımı ile ilgili diğer planları Nisan ayına kadar beklemek zorunda kalacak. Avrupa, Güney Amerika ve Hindistan alt kıtasında salgın tekrar şahlandı. Süveyş Kanalı’nda sıkışan gemi kısmen suya indirildikten sonra petrol fiyatları düşüş yaşadı.

29 Mart Pazartesi günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

İki banka, marj taleplerinde temerrüde düşen, milyarlarca dolarlık hisse senedi satışını tetikleyen tek bir hedge fonuyla ilişkisinden kaynaklanan önemli kayıplar konusunda uyardı.

Japonya’nın devi Nomura, 2 milyar dolar zarar görebileceğini söyledikten sonra Tokyo’da %16 düşüş yaşarken “ilk çeyrek sonuçlarımıza epey büyük ve maddi bir zarar verebilir” diyen Credit Suisse (NYSE:), %14 kaybetti.

Credit Suisse, “diğer bankaların” da müşteri ile ilişkili olan pozisyonlarından çıkmaya devam ettiğini söyledi. Bloomberg’in verdiği bilgiye göre müşteri, eski hedge fon yöneticisi Bill Hwang’in aile şirketi fonu Archegos Capital Management. Cuma günü ViacomCBS (NASDAQ:) ve Discovery (NASDAQ:), Baidu (NASDAQ:) ve Tencent Music Entertainment (NYSE:) gibi hisselerde yaşanan aşırı dalgalanma, ana aracı kurumların piyasadaki genel likiditeyi sıkıştırarak kredi kurallarını sıkılaştırabileceğine dair korkuları tetikledi.

Beyaz Saray basın sözcüsü Jen Psaki’nin Pazar günkü söylemine göre Başkan Joe Biden, dev bir harcama planını ikiye bölmek istiyor.

Bu hafta bir etkinlikte açıklanacak olan ilk kısmı, özellikle yeşil enerjiye geçiş üzerinde durarak altyapı projelerine odaklanacakken sağlık ve çocuk bakımını merkezine alan ikinci kısmı Nisan ayında sürülecek.

Bu iki proje, hükümetler, kendi ekonomik ve sosyal sistemlerindeki eksiklikleri gidermek için Covid-19 sonrası yeniden yapılanmayı kullandıkça dünya genelinde yerel varyasyonlarla benimsenen, ABD’nin ‘daha iyisini kur’ sloganının çekirdeğini oluşturuyor.

Biden yönetimi, bu altyapı tasarısı için ABD’de refah devletinin uzun vadeli büyümesine işaret eden diğer harcama planlarına kıyasla Cumhuriyetçilerin desteğini alması daha muhtemel. Birçok Cumhuriyetçi, diğer planlarla büyük vergi artışlarının el ele gideceğinden korkuyor.

ABD borsaları, Archegos’un marj taleplerinden kaynaklanan likidasyon boyutuna dair belirsizlik ortasında düşük açılacak.

130 puan düşerken %0,4 ve %0,2 geriledi.

Hem kazanç hem veri takviminin neredeyse boş olduğu bir günde, ilgi çekebilecek hisse senetleri arasında Cuma günü blok ticarette en çok aktif olan ikili Goldman Sachs (NYSE:) ve (NYSE:) var. Ayrıca dolara bağlı bir dijital para birimi olan USD Coin cinsinden yapılan ödemeleri işlemeye başlayacağını söyleyen Visa (NYSE:) da dikkat çekecek.

Dünyanın çoğunda salgını kontrol altına alma konusunda devam eden sorunlara dair endişeler de baskısını sürdürüyor.

Avrupa’da son dalga büyüyor: Fransa yoğun bakım ünitesinde kapasitesine yaklaşırken Almanya Başbakanı Angela Merkel, daha sıkı karantinalar uygulamak için federal acil durum yetkilerini kullanmakla tehdit ediyor.

Diğer yandan Güney Amerika’da Brezilya ve Şili, rekor seviyelerde yeni vaka görmeye devam ederken Kolombiya, Arjantin ve Peru da hızla artan vaka sayılarına sahip.

Hindistan alt kıtası da majör bir endişe kaynağı hala. Hindistan’da Ekim ayından beri görülen en yüksek seviyede enfeksiyon oranları var ve Pakistan ve Bangladeş’te de rekor seviyelere yaklaşılıyor.

Süveyş Kanalı İdaresi’ne göre Süveyş Kanalı’nda sıkışan geminin “%80’i” kurtuldu ve küresel ticarete yönelik ciddi aksaklık son buldu.

Bloomberg’in kurtarma şirketinin müdüründen yaptığı alıntıya göre işin yalnızca “kolay kısmı” halledildi ve “erken bir kutlama yapmak istemeyiz” dendi.

haberler üzerine düşüş yaşasa da gün bazında %0,1 artışla 60,94 dolara yükseldi. %0,5 artarak 64,73 dolara ulaştı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir