BIST 100’de bugün öne çıkan ve en çok düşen hisseler

BIST 100’de bugün öne çıkan ve en çok düşen hisseler

Investing.com –  Küresel piyasalar ABD tahvil faizindeki yükseliş ile verdiği mola sonrası primli işlem görmeye devam ederken yurt içinde ise , dünkü sonrası bugün kar satışlarıyla düşüş yaşıyor.

Dün 1.578 puan ile TL bazında rekor seviyeyi gören borsa, günü %0,53 primli 1.565 puandan kapattı. Bugün güne 1.573 puandan başlayan endeks en düşük 1.552 puanı görmesinin ardından son saatte %0,60 düşüşle 1.555 puandan işlem görüyor.

Dün günü yükselişle kapatan bugün %1,5 düşüş yaşıyor ve endeksin bu haftaki kaybı %4’e yaklaştı. bu hafta çelik fiyatındaki artışın hisselerdeki alımları da hızlandırması ile pozitif ayrışıyor. Haftalık kazanç %3 olurken aylık kazanç ise %10’u aştı. Bu hafta en çok düşüş yaşayan alt endekslerde ise un kaybı %5.

 Bu hafta en çok işlem gören hisselerin günlük değişimi şöyle:

Dün en iyi performansı gösteren hisselerden İntema İnşaat ve Tesisat Malzemeleri Yatırım ve Pazarlama A.Ş. (IS:) bugün de %10 primle 66.55 TL’ye çıkarak tavan oldu. Hissenin sadece bu haftaki getirisi %33’ü aşarken aylık kazancı ise %65’i geçti. 23 Aralık’ta yükselişini hızlandıran hisse 41 TL’de verdiği kısa molanın ardından 7 Ocak itibarıyla yükselişini hızlandırdı ve 18 Ocak’ta tek fiyat uygulamasının bitmesi ile rekor kıran hissede dün ve bugün de tavan görüldü.

Çelik fiyatlarındaki artış ve şirketten yüksek kar beklentisi ile bu hafta %10 primlenen Kardemir Karabuk Demir Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş. Class D (IS:) dünün ardından bugün de satıcılı işlem görüyor. Hissenin bu ayki getirisi %22.

Bugün en çok yükselen hisselerden olan Ticaret ve Sanayi A.Ş. (IS:) haftalık bazda da %23 kazançla en iyiler arasında.

Düşen hisselerde ise bugün TGS Dış Ticaret A.Ş. (IS:), Atlantis Yatırım Holding A.Ş. (IS:), Pergamon Status Dış Ticaret A.Ş. (IS:) ve OYAK Yatırım Ortaklığı A.Ş. (IS:) ilk sıralarda yer alıyor. Pergamon Status Dış Ticaret A.Ş. (IS:) bugün gelen kar satışları ile gerilerken aylık bazda ise en yüksek getiri sağlayan hisselerden.

 

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir