BİST 100 ve Bankacılık Endeksi güne yükselişle başladı

BİST 100 ve Bankacılık Endeksi güne yükselişle başladı

BİST 100 ve Bankacılık Endeksi güne yükselişle başladı

Investing.com – Haftanın ilk işlem gününde 1.557 puana çıkarak yeni rekor seviyeyi gören , günün devamında küresel satışların etkisiyle kazançlarını sildi ve günü %0,29 düşüşle 1.536 puandan kapattı. Dün endeksi oluşturan hisselerden 62’si gerilerken borsadaki işlem hacmi de yaklaşık 40 milyar civarındaydı.

Dünkü düşüşün ardından borsa bugün güne %0,84 puan artışla 1.549 puandan başladı ve ilk saatte kazanç %1 ile 1.553 puana yükseldi. Bankacılık tarafı da dünkü düşüş sonrası güne %0,80 puan artışla başlarken dün en çok yükselen alt endekslerden olan ise güne %1 üzerinde düşüşle başladı.

Son günlerde sanayi hisselerini yenen bankacılık sektörü ise dün negatif ayrıştı ve günü %2,16 düşüşle kapatırken ise günü %0,84 yükselişle tamamladı. Küresel piyasalarda dün bankacılık endekslerinin gerilemesinde ABD tahvil faizlerindeki artış etkili oldu.

Bugün Asya seansında Avustralya tarafında satışlar %2’ye yakın, Güney Kore’de %3 düşüş yaşamasının ardından kaybını azaltsa da satıcılı işlem görüyor. Hong Kong ve Japonya tarafı yükselişte Çin’de de bugün genel seyir pozitif.

ABD vadelilerinde %1,25, %0,29 ve %0,66 düşüş yaşadı. Avrupa ‘da ise endekslerin tamamı günü düşüşle kapattı.

Haftanın ikinci işlem gününde küresel piyasalarda gözler Perşembe günü Biden’ın açıklayacağı teşvik paketi ve ABD rakamlarında. Bu gelişmeler öncesinde ise dolardaki harekete bağlı endekslerdeki yatay-hafif satıcılı fiyatlamanın devam etmesi bekleniyor.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir