BIST 100 Endeksi TL bazında rekor tazelemeye devam ediyor

BIST 100 Endeksi TL bazında rekor tazelemeye devam ediyor

BIST 100 Endeksi TL bazında rekor tazelemeye devam ediyor

Investing.com – ABD ve Avrupa’da salgının giderek artması tedbirlerin de daha da sıkılaştırılmasına neden oluyor. Dünya borsaları alınan yeni önlemler nedeniyle dün bir miktar gerilemesinin ardından bugün de karışık seyir izliyor.

ABD vadelileri dün günü düşüşle kapatırken Avrupa ise artıda bitirdi. Bugün Avrupa’da genel pozitif görünün korunuyor, ancak bazı endekslerde sınırlı düşüş yaşanıyor. Anlaşmalı bir brexit olacağı beklentisi Avrupa’da iyimser hava sağlıyor.

Asya’da ise olumlu Çin verilerine karşın küresel satışın etkisi ile düşüş var. Bugün Çin’den gelen sanayi üretimi Kasım ayında beklentileri karşılayarak %7 artarken perakende satışlardaki artış da talebin canlandığını gösteriyor. Salgında da en kontrollü ülke olan Çin’de yılın son çeyreğinde ekonomik toparlanma sürüyor. Bu olumlu verilere karşın hisse senetlerindeki düşüş Asya’da da etkili oluyor.

ABD vadelileri ise seans açılışı öncesinde karışık seyrediyor. artıda, S&P ve ise düşüş yaşıyor. Avustralya’nın da kırmızı olduğu bugün gelişen ülke piyasalarında iyimser görünüm korunuyor.

Yurt içinde tarafında ise rekor yükselişler devam ediyor. Dünün ardından bugün de teknik olarak TL bazında yeni rekor seviye görüldü, endeks 1.396,99 puana çıktı. Aralık ayının ilk yarısında endeksin kazancı %9’a yaklaştı. Bakan ve Başkan değişiminin ardından yapılan reform açıklamaları, son ayda gelen yabancı yatırımcı girişi iç etken olarak endeksi desteklerken küresel tarafta ise merkez bankalarının genişlemeci politikalarının risk iştahını desteklemesiyle endeks, rekor seviyeleri gördü.

Bugün borsada son saat itibariyle toplam işlem hacmi 26 milyar lira.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir