Biden’in yemin töreni, Netflix ışıltısı, P&G sonuçları, API – Piyasalarda neler oluyor?

Biden’in yemin töreni, Netflix ışıltısı, P&G sonuçları, API – Piyasalarda neler oluyor?

Biden’in yemin töreni, Netflix ışıltısı, P&G sonuçları, API – Piyasalarda neler oluyor?

 

Investing.com – Joe Biden Başkan olarak yemin edecek. Bir gün öncesinde ise Covid-19’dan ölen kişi sayısı 400.000 olmuştu. Netflix hisseleri göz alıcı bir dördüncü çeyrek sonrasında yükselecekken Procter & Gamble, UnitedHealth ve United Airlines rapor sunacak. Jack Ma, Ant Group’un ilk halka arz (IPO) fiyaskosundan beri ilk kez yeniden görünecek ve API petrol stokları paylaşılacak.

20 Ocak Çarşamba günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

Joe Biden ABD’nin 46. Cumhurbaşkanı olarak yemin edecek ve İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra yaratılarak Sovyetler Birliği’nin çöküşünün ardından pekiştirilen bir dünya düzeni karşıtlığı içindeki ülkenin dört yıllık isyanını bitirecek.

Kasım ayındaki seçim sonuçlarını değiştirmek için Kongre’ye baskı yapma girişimleri ile Başkan Donald Trump’ın destekçilerinin teşvik ettiği şiddetin tekrarlanmasını önlemek amacıyla yüksek güvenlik önlemleri alındı ve bu durum yemin törenini gölgede bırakacak.

Covid-19 salgınından dolayı yemin törenlerinde normalde olan kalabalığın yokluğu da dikkat çekecek. ABD’de virüsten dolayı ölen kişi sayısı Salı günü 400.000’e ulaştı. Enfeksiyonlardaki artış zirveyi görmüş gibi görünürken ABD’de görülen ölüm sayısı, ay sonuna kadar İkinci Dünya Savaşı’nda yaşanan ölümleri aşma yolunda ilerliyor.

Netflix, salgından en çok kazananlardan biri olarak statüsünü pekiştirdi. Yıl bazında 37 milyondan fazla aboneye ulaşması, genel abone tabanının Aralık sonuna kadar 200 milyon kullanıcıyı aşmasını sağladı.

Netflix haberler üzerine %12 yükseldi ve özellikle nakit akışının artık harcama ihtiyaçlarını karşıladığı detayı ile desteklendi.

Son çeyrekte şirket, Queen’s Gambit, The Crown ve Fransız dizi Lupin de dahil olmak üzere bir dizi yeni başarılı dizi çıkardı.

Kazanç dönemi Çarşamba günü devam ediyor. UnitedHealth, beklentileri ılımlı bir şekilde geçerken ilgi, geçen yıl tüketici harcama modellerinde yaşanan değişimden faydalanan Netflix gibi Procter & Gamble üzerinde olacak.

Ayrıca Kinder Morgan, (NYSE:), US Bancorp ve United Airlines’tan da raporlar gelecek. Dün Hollanda merkezli çip yapım ekipmanı üreticisi ASML, dördüncü çeyrek için beklentileri aştı ve önümüzdeki üç yıl boyunca 6 milyar Euro hisse geri alımı yapacağını duyurdu.

78 puan artarken %0,4 ve Nasdaq %0,8 yükseldi.

Alibaba kurucusu Jack Ma, Çinli düzenleyicilerle olan bir anlaşmazlık onu dev finansal hizmetler imparatorluğu Ant Group’u halka arz etme planlarından vazgeçmeye zorladığından beri ilk kez ortaya çıktı.

Yerel yönetim medya raporlarına göre milyarder, yardım girişimlerinden birinin bir parçası olarak Çarşamba günü bir video toplantısı ile 100 köy öğretmeni ile buluştu.

Alibaba ADR gelişmeler üzerine piyasa öncesinde %7,3 yükseldi. Yatırımcılar, Ma’nın servetinin ona getirdiği artan etkiyi sınırlama girişimine dönüşen durumun başlangıcından beri ortadan kaybolmasından korkmuşlardı.

Çin merkez bankası, beklenildiği gibi ana kredi faiz oranını %3,85’te bıraktı. Kanada Bankası’nın da kilit faizi %0,25’te tutması bekleniyor.

Ham petrol fiyatlarının 11 ayın yükseğini tekrar test etmesi ile Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) haftalık stok verilerine piyasadan fazla bir reaksiyon gelebilir.

%1,2 yükselişle 53,61 dolar olurken Brent %0,8 artarak 56,33 dolara ulaştı.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir