Biden’in teşvik duyurusu, Powell’ın konuşması, işsizlik başvuruları – Piyasalarda neler oluyor?

Biden’in teşvik duyurusu, Powell’ın konuşması, işsizlik başvuruları – Piyasalarda neler oluyor?

Biden’in teşvik duyurusu, Powell’ın konuşması, işsizlik başvuruları – Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – Seçilmiş Başkan Joe Biden, pandemi süresince ekonomiyi destekleme planlarının ayrıntılarını sunacakken Fed Başkanı Jerome Powell, daha sonraki bir konuşmasında tepkisini gösterebilir. Haftalık işsizlik başvurularında ufak bir artış görülmesi bekleniyor. Almanya ekonomisi 2019 yılında korkulandan daha az küçüldü ve Çin’in ticaret fazlası, Trump başkanlığını rekor seviyede bitiriyor. Meclis Salı günü Trump’ın azli için ikinci kez oylama yaptı ancak yakın zamanda Senato’da duruşma olmaycaak. OPEC, petrol piyasasına ilişkin aylık raporunu sunacak.

İşte 14 Ocak Perşembe günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler.

Seçilmiş Başkan Joe Biden, pandemi süresince ekonomiyi desteklemek için ek teşvik planlarını detaylandıracak. Biden, hisse senetlerini ve diğer risk varlıklarını geçen hafta desteklemiş olan bir söz vererek “trilyonlarca dolar” değerinde bir paket olacağını vaat etmişti.

Çeşitli raporlara göre teklifin, çoğu Amerikalıya kısa süre önce 600 dolar olarak belirlenen doğrudan ödemelerde artışı, işsizlik sigortasının yükseltilmesini ve eyalet ve yerel hükümetler için desteği de içermesi bekleniyor. Biden’in iki partili destek arayışı içinde olacağına dair ipuçları, Cumhuriyetçi milletvekillerini yatıştırmak için planın bazı unsurlarının değiştirilebileceğine işaret ediyor.

Teşvik planlarındaki bir artış, daha yüksek federal borçlanma anlamına gelecek ve Fed’in yeni tahvillerin en büyük alıcısı olma sorumluluğunu artıracak. Fed başkanı Jerome Powell yerel saat ile 12.30’da konuşma yapacak.

Biden’in duyurusu, pandemiden dolayı işgücü piyasasının daha da zayıfladığına işaret etmesi muhtemel göstergelerin ardından yapılacak.

TSİ 16.30’da yayınlanacak olan haftalık verilerin, ilk işsizlik başvurularının 795.000’e yükseldiğini göstermesi bekleniyor.

Destatis verileri, Almanya ekonomisinin geçen yıl beklenenden daha az bir küçülme yaşadığını gösterdi ancak yine de bu, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana yaşanan en büyük küçülmeydi. GSYH 2019’a göre %5,0 düştü – %5,2 beklentilerine göre daha iyi. Son Alman verileri artış yönlü revize edilme eğiliminde. Yani nihai sonuç, bugün bildirilenden daha iyi olabilir.

Öte yandan Çin’in Trump başkanlığındaki nihai ticaret rakamları, dört yıllık ticaret savaşının onu etkilediğine dair hiçbir iz göstermedi. İhracatı yıl bazında %18 artarken ticaret fazlası 78,2 milyar dolar ile tüm zamanların yükseğini gördü.

ABD hisse senedi piyasaları daha yüksek açılmaya hazırlanıyor ancak Biden’in duyurusu (ve Fed Başkanı’ndan gelecek herhangi bir tepki) öncesinde ılımlı aralıklarda kalması muhtemel.

, %1,10’u direnç seviyesi yerine yeni destek seviyesine dönüştürerek %1,11’e yükseldi.

60 puan yükselirken sakin kaldı ve %0,3 geriledi.

İlgi odağında olabilecek hisse senetleri arasında düzenleyiciler tarafından şimdiye kadarki en büyük güvenlik kaynaklı iade talebi olacak olan Tesla (NASDAQ:) var. Varlık yöneticisi Blackrock ve Delta Air Lines (NYSE:) dördüncü çeyrek raporunu paylaşacak.

Temsilciler Meclisi, anayasanın hazırlanışından bu yana tüm görevden alma oylarının yarısını almış olan Başkan Donald Trump’ın ikinci kez azli için oy kullandı.

10 Cumhuriyetçi milletvekili önergeyi oylarken diğer dördü çekimser kaldı. GOP milletvekillerinin çoğunluğu Trump’ın seçim tabanının hâlâ parti üzerindeki etkisinin altını çizerek karşı çıktı.

Görevden ayrılacak olan Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell, Joe Biden’in yemini bitene kadar Trump’ın Senato’da duruşmaya girmeyeceğini söyledi.

OPEC, küresel ham petrol piyasası görünümüne ilişkin aylık raporunu yayınlayacak.

Rapor, Suudi Arabistan’ın geçen hafta aldığı, Şubat ve Mart aylarında günde 1 milyon varillik gönüllü ek kesinti kararından bu yana bu yılın talep eğilimlerine ilişkin OPEC’in ilk değerlendirmesini taşıyacak.

Ham petrol fiyatları o zamandan bu yana stoklarında büyük bir düşüş olduğunu gösteren iki raporun da yardımıyla pandemi sonrası yüksek seviyeleri gördü ve gece o yüksek seviyelerin yakınında duruldu. WTI %0,1 düşüşle 52,84 dolar olurken %0,3 kayıpla 55,91 dolara düştü.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir