Biden’in ilk hamleleri, ECB toplantısı, IBM ve Intel raporu – Piyasalarda neler oluyor?

Biden’in ilk hamleleri, ECB toplantısı, IBM ve Intel raporu – Piyasalarda neler oluyor?

Biden’in ilk hamleleri, ECB toplantısı, IBM ve Intel raporu – Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – Joe Biden Paris İklim Sözleşmesi ile Dünya Sağlık Örgütü’ne tekrar giriyor; haftalık işsizlik başvuruları ve aylık konut başlangıçları yayınlanacak; hisse senetleri yüksek açılacak, ECB politika toplantısı ile basın toplantısını yapacak ve ABD stoklarındaki sürpriz bir artışın ardından petrol düşüşte.

21 Ocak Perşembe günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

ABD Paris İklim Sözleşmesi’ni tekrar imzalayacak ve BM destekli Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) bir üyesi olmaya devam edecek. Bu iki hamle de Trump yönetiminin iki büyük imza politikasını tersine çeviriyor.

Paris anlaşmasına yeniden katılmak için çıkarılan kararname, ABD’nin enerji alanını derinden değiştirecek olan ABD ekonomi politikasına daha kapsamlı bir şekilde yeniden odaklanma yolunu açıyor. Bununla birlikte birçok yönden, ABD şirketlerinin halihazırda yaptıklarını resmi düzeyde yalnızca somutlaştırıyor.

Daha pratik önemi, ABD’nin üst düzey hekimi Anthony Fauci’nin Çarşamba günü belirttiği üzere ABD’nin dünya çapında Covid-19 aşılarının dağıtımını hızlandırmayı amaçlayan bir WHO planıyla yeniden devreye gireceği beklentisidir. Dünya Sağlık Örgütü, küresel ekonomide daha yoksul da olsa önemli bir yere sahip olan gelişmekte olan pazarlarda aşılara erişimi sağlamak için gösterilen çabanın eksikliğini şiddetle eleştirdi.

Biden, haftalık işsizlik başvurularının yayınlanması ile ekonominin durumuna yönelik hızlı bir gerçeklik kontrolü görecek. İlk başvuruların geçen hafta görülen 965.000’e göre bir miktar düşmesi bekleniyor. Bu rakam Ağustos ayından beri görülen en yüksek rakamdı.

Analistler ilk işsizlik başvurularının 910.000 ve devam eden başvuruların geçen haftaya göre 13.000 artarak 5,40 milyon olmasını bekliyor.

Aynı zamanda yılın ilk konut başlangıç verileri ve inşaat izinleri de yayınlanacak.

ABD borsaları Çarşamba günü gördüğü rekor kapanışların üzerine yenilerini ekleyecek. Washington’da yeni yönetimin ek teşvik beklentisinin iyimserliği sürüyor.

42 puan artarken %0,2 yükseldi. Netflix (NASDAQ:) ve diğer yayın şirketleri sayesinde Çarşamba günü özellikle güçlü bir gün yaşayan Nasdaq, %0,4 yükseldi.

Intel (NASDAQ:), IBM (NYSE:), (NYSE:), Travelers (NYSE:), Match Group (NASDAQ:) ve Baker Hughes raporlama yapacak.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) son politika toplantısının sonuçlarını TSİ 15.45’te duyuracak. Bankanın Aralık ayındaki son toplantısında çok yönlü bir genişleme paketi sunması ile birlikte politik bir değişim beklenmiyor.

İlgi Başkan Christine Lagarde’ın basın toplantısında yapacağı değerlendirmede, özellikle de İtalya ile ilgili söyleyebileceği sözlerde olacak. Hükümeti parlamentoda çoğunluk olmadan bırakan son siyasi krize rağmen İtalya’nın tahvil makası (spread) son haftalarda çok az açıldı.

Norveç merkez bankası, yılın sonuna doğru faiz oranlarını artırmayı istiyor. Norveç ekonomisi, düşük nüfus yoğunluğu ve iyi destekli sağlık sistemi sayesinde Covid-19 krizini çoğu ülkeye göre daha iyi kotardı.

Ham petrol fiyatları, Amerikan Petrol Enstitüsü (API) verilerinden sonra 11 ayın yüksek seviyesinden düştü. Veriler, stoklarında geçen hafta sürpriz bir artış gösterdi.

WTI %0,7 düşüşle 52,92 dolar olurken %0,8 kayıpla 55,63 dolara geriledi.

API, ham petrol stoklarının geçen hafta 2,56 milyon varil yükseldiğini söyledi. Enerji Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) verileri, Pazartesi günkü Martin Luther King tatili ve yemin töreni nedeniyle bu hafta gecikmeli olarak Cuma günü yayınlanacak.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir