Biden getirileri yükseltiyor, teknolojide dönüşler, Çin’de cezalar – Piyasalarda neler oluyor?

Biden getirileri yükseltiyor, teknolojide dönüşler, Çin’de cezalar – Piyasalarda neler oluyor?

Biden getirileri yükseltiyor, teknolojide dönüşler, Çin’de cezalar – Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – Başkan Joe Biden’in konuşması getirileri yükseltti, Çin’in teknoloji devleri, Pekin’in uyarı ateşinin ardından satış gördü ve AstraZeneca aşısı daha fazla sorunla karşılaşıyor.

İşte 12 Mart Cuma günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

ABD Başkanı 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketini, beklenenden bir gün önce imzaladı ve normal hayata dönüş için 4 Temmuz tatilini hedefleyerek ulusal aşı kampanyasında hızlanma sinyali verdi.

Televizyondaki bir konuşmada Biden, ay sonuna kadar tüm yetişkinlerin aşılanmış olmasını istediği yorumları ile uyuşacak şekilde eyaletlerin 1 Mayıs’a kadar aşı için tüm yetişkinleri hazır hale getirmesini istedi.

Yorumlar, bu yıl ABD ekonomisinde toparlanma inancını pekiştirerek dolar ve ABD tahvil getirilerini yükseltti.

10 yıllık tahvil getirisi, tekrar %1,61’e ulaşarak geçen yıl Şubat ayından bu yana en yüksek seviyesine döndü. Genelde akabinde hareket eden hem emtia dövizleri hem de frank gibi güvenli limanlara karşı yaşadığı artışlarla %0,6 yükselerek 91,93 puan oldu.

Hazine getirilerindeki dönüş, ABD vadeli işlemlerini Cuma günü kırmızı bölgeye sokarak küresel piyasalardaki rallinin altını oydu. Çin ve Japon piyasaları, Asya seansında sadece geç bir zamanda başlayan satışın en kötüsünden kaçtı ancak Hindistan ve Avrupa piyasaları tamamen düşüş yaşadı.

Euro son 24 saat içinde birçok açıdan mücadele içinde: Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Perşembe günkü basın toplantısı, ECB tahvil alımlarını artırdıkça ABD varlıklarındaki getiri primlerinin kısa vadede büyüyebileceğinin altını çizdi. Dahası İspanya ve Portekiz hariç AB’nin çoğu, Covid-19 vakalarında net bir artış bekliyor artık ve ekonominin yeniden açılışına yönelik şüphe uyandırıyor.

Euro %0,5 düşüşle 1,1922 dolara geriledi.

ABD borsaları düşük açılacak ancak Biden’in konuşması sonrasında hala pozitif bir hafta yolunda ilerliyor.

düşük seviyelerden toparlansa da hala %1,5 düşük. %0,5 geriledi ve , sadece 13 puan kayıpla üstün performans gösterdi.

İlgi odağında olabilecek hisse senetleri arasında Perşembe günü hayal kırıklığı yaratan sonuçların ardından piyasa öncesinde %10 düşüş yaşayan Ulta Beauty (NASDAQ:) var.

Docusign da hem son çeyrek için hem de gelecek çeyrek hedefleri için tahminleri aşan sonuçlar paylaşmış olsa da %4 üzerinde kayıp gösterdi.

Daha çok ülke, en az bir ölüme yol açan kan pıhtılaşması sorunları ile bağlantılı olabileceği korkuları arasında AstraZeneca’nın Covid-19 aşısının dağıtımını durdurdu. Danimarka ve Avusturya, Norveç ve İzlanda’nın ardından Perşembe günü ilaç kullanımını askıya aldı. Şimdi Estonya, Litvanya, Letonya, Bulgaristan ve Lüksemburg ile ilk Asya ülkesi olarak Tayland da onları takip ediyor.

İşi daha da kötüleştiren şey Reuters’in Perşembe günkü raporu oldu. Gazete, AstraZeneca’nın AB’ye olan teslimattaki açığı kapatmak için ABD’den ihraç etme planlarının, Washington’daki yetkililer tarafından engellendiğini bildirdi.

Aksi olarak Novavax hisseleri de Covid-19’un orijinal türüne karşı %96 ve son ‘İngiliz’ versiyonuna karşı %86 etkinlik gösteren son aşama deneylerini paylaştıktan sonra piyasa öncesinde daha çok artış yaşadı.

Antitröst yetkililerinin son M&A (birleşme ve satın alım) faaliyetleriyle ilgili olarak bir dizi ceza çıkarmasının ardından Çin teknoloji devleri satış gördü.

Düzenleyiciler Tencent Holdings (OTC:), yolculuk paylaşım şirketi Didi Chuxing, arama devi Baidu (NASDAQ:) ve TikTok’un ana şirketi Byte Dance’i cezalandırdı.

Mutlak boyut olarak küçük olmakla birlikte cezalar, Pekin’de bazıları tarafından Komünist Parti’nin yetkisine finansal darbe olarak görüldüğü bildirilen şirketlere karşı uyarı ateşi olarak yorumlandı. Tencent, Baidu ve kurucusu Jack Ma’nın geçtiğimiz aylarda düzenleyicilerle çalıştığı Alibaba (NYSE:{941155|BABA}}) ADR’lerinin tümü, piyasa öncesi ticarette düşüşe geçti.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir