Benzinin ardından motorine de indirim yapıldı

Benzinin ardından motorine de indirim yapıldı

Benzinin ardından motorine de indirim yapıldı

Investing.com –  Koronavirüs salgını Mart ayında piyasalarda şok satışlara neden oldu ve petrol de vadeli işlemlerde rekor seviyeye gerildi. Sonraki dönemde teşvikler ve parasal genişleme finans sektörünü desteklese de reel sektördeki toparlanma daha yavaş oldu. Temmuz sonrasında reel sektörde görülen kısmi yükseliş günlük petrol tüketiminin de artmasını sağladı, yani talep oluştu.

Pandemi sürecindeki arz fazlası devam ediyor, ancak son ayda Çin’deki sanayi üretiminde yaşanan artış iyimserliği desteklerken 2. dalga endişelerinin artması fiyatları yeniden baskıladı. Büyük resimde pandeminin negatif etkileri devam ederken kısa vadedeki yükseliş de desteklenemiyor.

Petrol fiyatlarındaki düşüş ithalatçı ülkelerde maliyet azalttığı için olumlu olsa da düşüşün sebebinin üretim azlığından kaynaklanması küresel ekonomideki zorlukların da devam ettiğini gösteriyor.

Yurt içinde petrol fiyatlarında dolar kurunun da etkisi var ve son haftada kurdaki artış akaryakıt fiyatlarına zam olarak yansımıştı. kuru bugün 7,70’e yaklaşarak rekor tazelerken Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası, petroldeki düşüş ile haftanın ikinci fiyat indirimini açıkladı.

Dün benzinin litresinde yapılan 19 kuruş indirimin ardından bugün de motorinin litresinde 11 kuruş indirim yapıldığı açıklandı.

Petrol fiyatları şimdilik yükseliş ivmesini azaltmış durumda ancak fiyatlarda yaşanacak yükseliş ve diğer tarafta rekor kıran kur, akaryakıt fiyatlarında yeniden zamma neden olabilir.

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir