Beklentiden yüksek gelen tarım dışı istihdam ile tahvil faizi ve dolardaki yükseliş hızlandı

Beklentiden yüksek gelen tarım dışı istihdam ile tahvil faizi ve dolardaki yükseliş hızlandı

Beklentiden yüksek gelen tarım dışı istihdam ile tahvil faizi ve dolardaki yükseliş hızlandı

Investing.com –  Aralık ayında pandemi sonrası en sert düşüşü yaşayan Ocak ayında 49 binlik sınırlı bir artış göstermesinin ardından Şubat ayında 187 bin kişi artış bekleniyordu. Önceki dakikalarda açıklanan tarım dışı istihdam Şubat’ta 379 bin kişi artarak beklentileri aştı ve Ocak rakamı da 166 bine yukarı yönlü revize edildi.

Karantina dönemindeki rekor düşüşün ardından 1 milyon üzerinde aylık artış gösteren tarım dışı istihdam ilk olarak Eylül’de bu seviye altına geriledi. Eylül- Ekim döneminde 600 bin üzerinde olan veri, Kasım ayında kısıtlamaların artmasıyla 336 bine geriledi. Aralık ayında ise hizmet sektöründeki sınırlamalarla 227 bin kişilik azalma oldu. Ocak ayında beklenen ilerlemenin olmaması Şubat verisini, sektörün yakın vade durumu için önemli hale getirdi ve 379 bin kişilik artış sektörde canlanma olarak görüldü.

Veri setinin önemli bir kalemi olan Şubat ayında aylık %0,2 ve yıllık %5,3 ile değişim göstermezken %6,2’ye indi. Karantina döneminde %14,7’ye çıkan işsizlik oranı Şubat ayındaki düşüşle Nisan sonrası en düşük seviyeye gerilemiş oldu.

Gelecek hafta senatoda oylanacak olan 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketinin sektöre can suyu olması beklenirken aşılanmanın da artmasıyla kademeli olarak kısıtlamaların da kaldırılması bekleniyor. ABD ekonomisinde önemli paya sahip olan hizmet sektörünün destek paketinden alacak oran ve firmalara yapılacak yardımlar sektörün toparlanmasının vadesi için önemli.

, dünkü konuşmasında bu yıl istihdam sektöründe tam olarak bir iyileşmenin çok zor olduğunu söyleyerek desteklerin sürmesi gerektiğini yineledi.

Tahvil faizlerindeki artış ile 92,0 seviyesine çıkan , olumlu veriyle beraber son saatte 92,20’ye çıktı ve 20 Kasım sonrası en yüksek seviyeyi gördü. Dolar göstergesindeki yükselişle 1,19’un altına inerek 26 Kasım sonrası en düşük seviyeyi görürken Ons da 1,687$ seviyesine gerileyerek 8 Haziran sonrası en düşük seviyeyi gördü.

Bugün açıklamaları sonrası 7,4750’ye gerileyen ancak istihdam öncesi 7,50’den işlem gören verinin ardından 7,58’e yükseldi.   tahvil faizi de %1,60’ı aştı ve hem olumlu veri hem enflasyon beklentilerinin artması ile doların da küresel piyasalardaki yükselişi hızlanıyor.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir