Basında bugün

Basında bugün

Basında bugün

ANKARA, 25 Aralık (Reuters)

— Aşı Pazartesi Türkiye’de. Bilim Kurulu toplantısının ardından konuşan Sağlık Bakanı Koca, Çin’den sipariş edilen korona aşılarının Pazartesi geleceğini açıkladı.

— Türkiye ile İsrail arasında diplomatik ilişkilerin Mart sonu itibarıyla yeniden normalleşmeye başlayabileceği ve karşılıklı büyükelçi ataması yapılabileceği iddia edildi.

–Merkez Bankası, politika faizini 200 baz puan artırarak %15’ten %17’ye çıkardı. Artan faiz, %14.03 olan enflasyonun üzerinde 3 baz puanlık reel getiriye çıktı.

— Uber’in yolu açık. İstinaf mahkemesi Uber’e erişim yasağı engelini kaldırarak sarı taksilerle çalışmaya devam etmesine izin verdi.

— Güney Koreli otomotiv devi SsangYoung 55 milyon dolarlık kredi borcu sebebiyle iflas başvurusunda bulundu.

— Avrupa Birliği ve İngiltere Brexit sonrası ticari ilişkilerin belirleyecek anlaşma müzakerelerinde dün uzlaşı sağlandığını açıkladı.

— 2021 yılı Meclis’te “İstiklal Marşı Yılı” ilan edildi. Önergeye HDP’nin de destek vermesiyle Meclis’te uzun bir aradan sonra ilk kez beş partinin uzlaşması sağlandı.

— Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal, Coronavac aşısının Faz-3 sonuçlarıyla ilgili, “752 aşı yapılmış kişide sadece 3 hasta olurken, 570 plasebo yapılmış kolda 26 hastalık meydana geldi” dedi.

— Kasım ayında 1,009 teşvik belgesi düzenlendiğini söyleyen Sanayi Bakanı Varank, “25.3 milyar liralık sabit yatırımın ve 33,903 kişilik ilave istihdamın önünü açtık” dedi.

— 20 milyar liralık depozito yasası. Büyük tasarruf sağlayan ücretli poşet uygulamasından sonra içecek ambalajlarına da depozito düzenlemesi geldi.

— Esnaf virüs desteği için internetten başvuracak. Esnaf ve Sanatkarlar destek başvuruları ve itirazlarını www.turkiye.gov.tr internet adresi üzerinden yapabilecek.

— Birleşmiş Milletler, Yunanistan ile Mısır arasında 6 Ağustos’ta imzalanan deniz yetki sınırlarının belirlenmesine ilişkin anlaşmayı tescil etti.

— Başkan Erdoğan: Milletimizi dalından kopan bir hazan yaprağı gibi küresel rüzgarların önünde savurmak isteyenlere meydanı bırakmayacağız.

— İçişleri Bakanı Soylu: Meclis’te bir kez bile PKK’yı kınamayan, tam tersine onları iştahlandıran Demirtaş teröristtir. AİHM’in almış olduğu karar boşlukta bir karardır.

— Aralık ayının ikinci haftasında tahvil-bonoda 1.6 milyar dolarla 3.5 yılın en güçlü yabancı alımı gerçekleşti. Hisse senedi piyasasına giriş ise 244 milyon dolar oldu.

— Esnafa, aylık 432 milyon lira toplamda 1.3 milyar liralık kira desteği sağlanacak. Gelir kaybı desteğiyle birlikte esnafa verilen destek 5 milyar TL’ye yaklaşacak.

— Türk mühendislerin geliştirdiği %100 yerli ve milliSIM kart, akıllı telefonlardan giyinebilir teknolojilere kadar pek çok alanda kullanılacak. eSIM ile artık plastik SIM kartlar tarihe karışacak.

— 7,000 göçmen AB’ye Noel mektubu yazdı: Avrupa’da hayvanları koruma yasalarını inceledik. Onların bizden daha fazla hakları olduğunu öğrendik. Bize de hayvan haklarını verin.

— Merkez piyasanın önüne geçti. Politika faizini, beklentilerin üzerinde 200 baz puan artışla %17’ye çeken TCMB, sıkılaştırma ve fiyat istikrarı için güçlü bir mesaj verdi.

— Vergi Hukukçusu Prof. Dr. Ahmet Ak, tebliğe ekleme yapılmazsa esnafa verilen hibeler için vergi doğabilir uyarısında bulundu.

— Yabancı TL varlıklara yönelirken yurtiçi yerleşik yatırımcıların döviz mevduatı 2.5 milyar dolar artarak 234.1 milyar dolara yükseldi.

— ABD’nin yaptırım kararıyla ihracat ve istihdam kaybıyla karşı karşıya kalacaklarını dile getiren savunma sanayicileri, Washington’la görüşmelerde “orta yol” bulunması çağrısı yaptı.

— ILO’nun ilk kez yayımladığı Küresel İstihdam Politikaları raporu: İstihdam politikalarında dönüşüm şart.

— “Merry Brexmas!” İngiltere ve AB uzlaşmaya vardı. Başbakan Johnson: Paramızın, ticaretimizin ve sularımızın kontrolünü geri aldık.

— Küresel ticarette Temmuz ayından bu yana devam eden iyileşme eğiliminde zayıflama gözleniyor. Büyüme hızı Eylül’deki %2.7 seviyesinden Ekim’de %0.7’ye geriledi.

— Bahçeli sınırı çekti. MHP lideri, “parlamenter sistem masası”na karşı çıkarak, “İsteyen istediği masaya otursun” sözleriyle AKP’ye mesaj verdi.

— Bakanlıktan başsavcılığa. Hakimler ve Savcılar Kurulu, Adalet Bakan Yardımcısı Şaban Yılmaz’ı İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı olarak atadı.

— PPK, politika faizini 2 puan artırmasının nedenini enflasyona dair risklerin bertaraf edilmesi ve beklentilerin kontrol altına alınması olarak açıkladı.

— DRV Başkanı Nobert Fiebig, Almanya turizminde Türkiye pazarındaki düşün %77 olduğunu bildirdi. Umut ikili anlaşmada.

— Çin Devlet Piyasa Düzenleme İdaresi, Alibaba aleyhinde rekabet soruşturması başlatıldığını ve iştiraki Ant Group’un toplantıya çağrılacağını açıkladı.

— Çinli Sinovac, 3. faz deney sonuçlarını, aşının denendiği diğer ülkelerle eş zamanlı açıklamak için ek süre istediğini duyurdu.

— Kılıçdaroğlu’ndan vergi tepkisi. Kılıçdaroğlu, “Konusu suç teşkil eden paralara ‘kara para’ diyoruz. Bunların vergilendirilmesi gerektiğini söyledim” dedi.

— Almanya, gazeteci Can Dündar’ın hapis cezasına çarptırılmasından sonra İletişim Başkanı Altun’un yaptığı “İade edin” talebini reddetti.

— Merkez Bankası politika faizini %17’ye yükseltti. Ekonomistler, para politikasında alınan yanlış kararların bedelinin yüksek faiz olduğunu vurguladı.

— TEPAV İcra Direktörü Güven Sak, salgın sonrası Türkiye ekonomisinin toparlanması için Türkiye’nin, Paris Anlaşması’nı hemen onaylanması gerektiğini söyledi.

— Ticaret Bakanı Pekcan, son 10 yılda Cengiz İnşaat için 30, Kolin İnşaat için 36, Makyol İnşaat için 24, Kalyon ve Limak İnşaat için de 19’ar kez vergi resim ve harç istisnası uygulandığını açıkladı.

— Kuzey Irak’taki Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Suriye ile Irak arasındaki sınıra ABD askerlerinin yerleşmesini teklif etti.

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir