Basında bugün – 18 Eylül Cuma

Basında bugün – 18 Eylül Cuma

Basında bugün – 18 Eylül Cuma

ANKARA, 18 Eylül (Reuters)

— Umut aşısı. Koronavirüsle mücadelede en ön cephede yer alan ve onlarca kayıp veren sağlık çalışanları aşı testlerinin de ilk dernekleri olacak.

— AYM, MİT tırları görüntülerini Cumhuriyet gazetesine verdiği iddiasıyla yargıladığı davada CHP’li Enis Berberoğlu için oybirliğiyle hak ihlali kararı verdi.

— Bankacılık sektörünün toplam mevduatı geçen hafta 56,2 milyar lira artarak 3,4 trilyon liraya yükseldi. Kredi hacmi de 3., trilyon lira oldu.

— Online gıdaya yatırımcı akını. Pandemiden sonra online süpermarket alışverişindeki %420’lik artış yeni yatırımları çekti.

— Yaptıkları çalışmada KOBİ’lerin yeni normale geçemediklerini gördüklerini belirten TÜRKONFED Başkanı Turan, “KOBİ’lerin vergi ve primleri 2021’e ötelenmeli” dedi.

— Libya açıklarında Türk ve Fransız gemileri arasında gerçekleşen olayla ilgili NATO raporunun tamamlandığı sonucun açıklanmayacağı belirtildi.

— AP, Türkiye kararını 57’ye karşı 601 oyla kabul etti. Yaptırıma yer verilmeyen kararda tam 11 kez “Türkiye ile diyalog” vurgusu yapıldı.

— TÜİK’in 2017-19 dönemine ilişkin hesaplamalarına göre, Türkiye’de erkeklerin ortalama yaşam süresi 75,9 yıla, kadınlarda 81,3 yıla yükseldi.

— Otomobil üzerinden alınan ÖTV bütçede yıllık hedefi Ağustos itibarıyla aşarken, beyaz eşya üzerinden alınan ÖTV’de ise bütçe hedefini aşmaya çok az kaldı.

— Fon büyüklüğü hedefi 400 milyar TL. Türkiye Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Benli, “Toplam potansiyelimizin çok kısa sürede 400 milyar TL’ye çıkması muhtemel” diye konuştu.

— Mücadele planı genişliyor. İklim değişikliği nedeniyle aşırı yağışların ve sellerin artacağını belirten Bakan Kurum, önlem için çalıştıklarını söyledi.

— İran Meclis Başkanı Kalibaf, İsrail ile BAE ve Bahreyn arasında imzalanan normalleşme anlaşmalarının Filistin halkı açısından “İkinci Nekbe” olduğunu söyledi.

— Erdoğan: Bunun adı Türkiye modelidir. Başka bir yerde bölgesine samimi bir demokrasi, köklü bir hak ve adalet ideali bulamazsınız.

— Doğu Akdeniz’de gerginliği tırmandıran Yunanistan, şimdi de göz boyamak adına Lahey taktiğini uyguluyor. Ancak, Atina’nın kendisi de hiçbir sonuç alamayacaklarını biliyor.

— Salgın nedeniyle dünya devleri yönünü Türkiye’ye çevirdi. Turizmciler, “Türkiye olmasaydı dünya devi operatörlerin uçakların yerde kalırdı. Onların da yükünü biz sırtladık” dedi.

— LPG’li araçların AVM otoparklarına girişi için düzenleme yapılacağını belirten Bakan Kurum, “Muayenelerini yaptırmış LPG’li araçlar TSE’den onay alan otoparklara girecek” dedi.

— Amazon (NASDAQ:) Ülke Direktörü Richard Marriot, aylık 7,90 TL gibi bir rakamla (Amazon Prime) dört farklı servisin ayrıcalıklarından tüm Türkiye’nin yararlanmasını hedeflediklerini söyledi.

— MOSSAD’ın Başkanı Yossi Cohen, BAE ile Bahreyn’den sonra Suudi Arabistan’ın da yakında Tel Aviv ile normalleşme anlaşmasına varacağını açıkladı.

— Merkez Bankası verilerine göre 11 Eylül haftasında döviz hesapları 1,2 milyar dolar arttı ve 218,7 milyar dolara çıktı. Hem şirketler hem de bireysel hesaplar dolar alımını sürdürdü.

— Kur kaderini, iç pazar çizecek. Emtiaya bağlı gelişen ülke paralarında daha güçlü seyir bekleniyor.

— Dünya Bankası’nın Baş Ekonomisti Prof. Carmen Reinhart, küresel ekonominin COVID-19 pandemisi nedeniyle yaşadığı krizin etkilerinden kurtulmasının beş yıl kadar sürebileceğini söyledi.

— Toplam kamu çalışanı sayısı 4,8 milyon kişiye yükseldi. Kayıtlı çalışan dört kişiden birinin patronu kamu.

— Pandemiyle birlikte maskede oluşan arz kapasitesi talebi ikiye katlarken, hibe şartının sürmesi de ihracatı zorluyor. Sektör, çıkış yolu arayışında.

— İstanbul’da Ağustos sonu itibarıyla ilk sekiz ayda toplam 236,5 milyar TL vergi tahsil edildi. Bir önceki yıla göre %19.7 arttı.

— Anlaşma kapsamında Oracle’ın TikTok’un %20 hissesine sahip olacağı belirtilirken, ABD’li perakende devi Walmart Inc (NYSE:)’ın ortaklardan biri olacağı öne sürülüyor.

— MHP lideri Bahçeli’nin, TTB’nin kapatılması ve yöneticilerinin soruşturulması çağrısına meslek örgütleri hekimler ve siyasilerden tepki yağdı.

— Ağır hak ihlaline tescil. Anayasa Mahkemesi: Enis Berberoğlu’nun seçilme hakkı ihlal edildi. CHP: Melis’e dönmeli.

— Dolar faiz kararı sonrası uluslararası arenada güç kazandı. Yurt içinde her geçen gün rekor tazeleyen ise tarihi zirvesini dün 7.5605’e taşıdı.

— Hasat döneminde de çay ithalatına kısıtlama yok! Türkiye’nin artan çay ithalatı üreticiden tepki görüyor.

— Talebin artması altın fiyatlarını yükseltti. Emekçi 3,5 çeyrek kaybetti. Asgari ücretli 5 yıl önce 6,48 adet çeyrek altın alabiliyordu.

— AP salvoları tam gaz. Avrupa Parlamentosu’ndan Türkiye’ye bir yandan tehdit, diğer yandan diyalog söylemi devam ediyor.

— Cumhurbaşkanı, Akdeniz’de Yunanistan’ın hamiliğine soyunan Macron’u “Bu işi yapabilecek yeterliliğe sahip olmayan kişi” olarak tanımladı.

— Okullar açılmayabilir! Cumhurbaşkanlığının hafta sonu alacağı kararla, okulların yüz yüze eğitime açılışı yine ertelenebilir.

— Turizm ve perakende sektörleri için alarm zilleri çalıyor. TÜİK verilerine göre hem Turizm hem de perakende sektörü pandemiye ikiye katlanan ödenmemiş borçlarla girdi.

— Rant vergisi spekülatöre yarar. Paraya sıkışan belediyeler, şehirlerde kat sayısını artırıp rant vergisi toplayacak, arsa spekülatörlerine gün doğacak.

— Arjantin Merkez Bankası döviz alımlarına ilave %35 vergi getirdi. Arjantinliler daha önce dayanışma vergisi adı altında %30 vergi ödüyordu.

— Hem akılları yok, hem paraları yok. Halkına maske dağıtamayan Yunan, silah peşinde koşuyor.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir