Banka hisseleri, Archegos fiyaskosu ortaya çıkarken baskı altında

Banka hisseleri, Archegos fiyaskosu ortaya çıkarken baskı altında

Banka hisseleri, Archegos fiyaskosu ortaya çıkarken baskı altında

Investing.com – Pazartesi günü banka hisseleri zayıf işlem gördü. Piyasalar, sorun yaşayan bir yatırım fonu ile ilişkiden kaynaklanan sektör üzerindeki etkiyi azaltmaya çalıştı.

Hedge fonu birçok raporda Tiger Management emektarı Bill Hwang tarafından işletilen bir aile şirketi olan Archegos Capital Management olarak geçiyor.

Credit Suisse (NYSE:) ABD merkezli önemli bir hedge fonunun, marj üzerinde temerrüde düştüğünü söyledi. Cuma günü Archegos ile ilişkili 20 milyar dolardan fazla varlığın tasfiye edildiği görüldü.

Credit Suisse, “şu an bu çıkıştan kaynaklanan zararın tam boyutunu belirlemek için erken olsa da, bu ayın başlarında ticari beyannamemizde açıklanan olumlu trendlere rağmen bunun, ilk çeyrek sonuçlarımız için son derece önemli ve maddi etkileri olabilir” dedi.

Nomura (NYSE:) isimsiz bir ABD müşterisinin 2 milyar dolar civarı borcu olduğunu söyledi.

Banka “bu tahmin, piyasa fiyatlarındaki dalgalanmaya ve işlemleri azaltmaya bağlı olarak değişebilir” dedi.

Nomura ve Credit Suisse ADR %14 ve %11 düşüş yaşadı ancak piyasa, daha fazla ismin aynı sorunu yaşayacağından korkuyor. Çünkü Credit Suisse, “diğer bankaların da pozisyonlarında çıkış sürecinde” olduğunu söyledi.

Goldman Sachs (NYSE:) %3 düşerken (NYSE:) %4 kaybetti. JPMorgan (NYSE:) biraz daha iyi olsa da hala %1,5 düşük.

Bloomberg’e göre Archegos’un kullandığı kaldıraç oranının çoğu, swap veya fark sözleşmeleri aracılığı ile Nomura ve Credit Suisse’nin içinde olduğu bankalar tarafından sağlandı. Bu, Archegos’un temel menkul kıymetlerin çoğuna asla sahip olamayacağı anlamına gelir – varsa.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir