Bakan Karaismailoğlu: “İstanbul’a iki raylı sistem hattı daha kazandırıyoruz”

Bakan Karaismailoğlu: “İstanbul’a iki raylı sistem hattı daha kazandırıyoruz”

Bakan Karaismailoğlu: “İstanbul’a iki raylı sistem hattı daha kazandırıyoruz”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, açıklamasında bulundu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katılımıyla Halkalı – İstanbul Havalimanı Metrosu 2TBM’nin son kesiminde kazıya başlama töreni gerçekleşti. İstanbul’da yapımı devam eden projeler bittiğinde raylı sistem ağının 251 kilometreden 342 kilometreye yükseleceğini belirten Karaismailoğlu, bu 342 kilometrenin yüzde 50’sini bakanlığın kazandırmış olacağını kaydetti.

Halkalı-İstanbul Havalimanı Metrosu 2TBM’nin kazıya başlaması töreninde konuşan Bakan Karaismailoğlu, en önemli projelerden olan Küçükçekmece – Halkalı – Kayaşehir – Başakşehir – Arnavutköy – Havalimanı Metro (IS:) hattının, Olimpiyatköy – Halkalı kesimi tüneline bugün ilk kazmayı vurduklarını kaydetti.

Karaismailoğlu, “Başlayacağımız kazı çalışmalarında, toplam 12 bin 830 metre ilerleyerek, bu yılın sonunda Halkalı İstasyonu’muza ulaşmayı planlıyoruz. Marmaray Halkalı İstasyonu ile başlayan 31,5 kilometrelik bu hatta, Marmaray, K.Çekmece Halkalı, Olimpiyatköy, Kayaşehir, Fenertepe, Avnavutköy-2, Arnavutköy-1 ve Havalimanı istasyonları yer alıyor. Halkalı-Havalimanı Hattımız, Halkalı İstasyonundan Marmaray Banliyo hattına, Havaalanından da Havalimanı-Kağıthane Gayrettepe hattına bağlanacaktır. İstanbul Havalimanı ile kentin merkezi lokasyonları arasındaki ulaşımın süresini, 30 dakikanın altına indirmeyi amaçlıyoruz” diye konuştu.

Hat ve araç tasarımları yapılırken, saatte 120 kilometrelik hıza çıkarak ülkenin en hızlı metrosunu yapmayı hedeflediklerini belirten Bakan Karaismailoğlu, hatların tamamlanması ile Beşiktaş (IS:) Kağıthane, Kemerburgaz Arnavutköy, Başakşehir Küçükçekmece’ye de metro bağlantılarının sağlanmış olacağını bildirdi. Karaismailoğlu, böylelikle Gebze’den Halkalı’ya uzanan Marmaray hattından Halkalı Havalimanı ve Havalimanı Gayrettepe hatları ile toplam da yaklaşık 146 km’lik İstanbul’u kesintisiz saran bir raylı sistem hattının tamamlanmış olacağının bilgisini aktardı.

Mega kentteki raylı sistem projelerinin bunlarla sınırlı kalmayacağını ifade eden Bakan Karaismailoğlu, Altunizade-Ferah Mahallesi-Çamlıca Raylı Sistem Projesi ve Kazlıçeşme-Sirkeci Kentsel Ulaşım ve Rekreasyon Dönüşüm Projelerinde de planlama aşamasında olduklarını belirterek, şu bilgileri aktardı:

Küçükçekmece-Halkalı-Başakşehir-Arnavutköy-Havalimanı Metrosu’nun, Kayaşehir Olimpiyatköy İstasyonu’ndaki 2 adet tünel açma makinası kazı çalışmasını aynı anda başlattıklarını belirten Bakan Karaismailoğlu, projenin İstanbullulara ve Türkiye’ye hayırlı olmasını diledi.

-iDeal Haber Merkezi-

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir