Azil soruşturması 2.0, dolarda artış, sosyal medya yasakları – Piyasalarda neler oluyor?

Azil soruşturması 2.0, dolarda artış, sosyal medya yasakları – Piyasalarda neler oluyor?

Azil soruşturması 2.0, dolarda artış, sosyal medya yasakları – Piyasalarda neler oluyor?

 

Investing.com – Demokrat Parti, Trump’ın azledilmesi için bir kez daha harekete geçiyor. Sağ kanat aşırılığına sosyal medya yasağı geldi; düşüş yönlü büyük bir düzeltme görürken dolar yükseliyor ve Twitter ve Amazon (NASDAQ:, Başkan Trump ile sosyal medya sitesi Parler’in fişini çektikten sonra muhafazakarların öfkesini topladı. Buna karşılık borsalar, petrol ve diğer risk varlıkları zayıfladı.

İşte 11 Ocak Pazartesi günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

Başkan Yardımcısı Mike Pence, görevden alınması için 24 saat içinde 25. Yasa Değişikliğine başvurmadığı takdirde Meclis Başkanı Nancy Pelosi, Donald Trump’a karşı bir azil soruşturması başlatmakla tehdit etti.

Pence’in, Trump’ın görevden iki kez alınan ilk başkan olma ihtimalini artırarak böyle bir hamleyi reddettiği bildirildi. Hafta sonu analistler, bu hamle ile önümüzdeki aylarda çift taraflı işbirliği eksikliği riskinin yükseldiğini ve bunun da gelecekteki harcama tasarılarını geçirme konusunu karıştırabileceğini söyledi.

Bir azil soruşturması üst meclise ulaştığında Trump’ı suçlu bulmaya yetecek sayıda Cumhuriyetçi Senatör olup olmayacağı net değil. Çoğunluğun üçte ikisinin gerekli olduğunu düşünürsek 50 GOP Senatörünün 16’sının suçlu bulması gerekiyor.

Yatırımcılar, bu yıl ekonomiyi büyük canlandırma paketleri ile destekleyen serbest harcama yapacak bir Kongre üzerine bahislerini geri çekerken ABD doları hafta sonu sıçradı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen , %0,4 artışla 90,46 oldu – geçen hafta gördüğü üç yılın düşük seviyesinin tam bir puan üzerinde.

Sıklıkla olduğu gibi dolar, 10 yıllık Hazine tahvil getirisinin 10 puan artarak %1,10’un üzerinde bir aralıkta seyrettiği yerde bu artışın desteğini gördü (fiyatlar ve getiriler birbirinin aksi yönünde hareket eder).

Dolardaki toparlanmaya, dolardaki değer düşüklüğüne karşı koruma olarak lanse edilen varlıkların rallisinde yaşanan düşüş de eşlik etti. Cuma günü ilk kez 40.000 doları gören Bitcoin, %13,7 düşüşle 34,855 dolara düşerken %17 kayıpla 1.092,50 dolara geriledi.

ABD borsaları düşük açılmaya hazırlanıyor. Yatırımcılar, azil hamlesine ve Covid-19’un devam eden yıkımına karşı daha temkinli bir tutum benimsiyor.

Yatırımcıların teşvik beklentisine ve bugünün kamu sağlığı felaketi yerine yarınki toparlanmaya odaklanmayı seçmesinden dolayı geçen hafta Covid-19 meselesi ikinci plandaydı. Bununla birlikte yeni enfeksiyon oranı artmaya devam ederken hastanede tedavilerin oranı, trendde yaşanan gerçek bir gelişmeden ziyade kapasiteden dolayı yatay hale gelmiş görünüyor. Covid-19 sebebiyle yaşanan ölümler için yedi günlük ortalama, son üç günde yeni bir yüksekliğe ulaştı.

203 puan düşerken %0,6 ve %0,5 geriledi.

İlgi çekebilecek hisse senetleri arasında hafta sonu Trump’ın hesabını kalıcı olarak bloke eden Twitter ve sağ kanat sosyal medya platformu Parler’ı barındırmaktan vazgeçeceğini söyleyen Amazon var.

Trump yönetimi, Pekin’e yönelik hesaplı bir küçük düşürme hamlesi ile ABD diplomatları ve Tayvanlı yetkililer arasındaki iletişimde uygulanan kısıtlamaları kaldırdı.

Bu hamle, ölmekte olan Trump Başkanlığının Çin üzerindeki siyasi baskıyı artırmak için aldığı son aksiyon.

Taiwan Weighted (Tayvan Ağırlıklı) borsa endeksi buna karşılık %0,6 artarken anakara Çin endeksleri ise %1’den fazla kayıp yaşadı – her ne kadar Çin, bu düşüşün büyük kısmını, yerel olarak artan virüs vakalarına karşı Pekin çevresindeki bölge olan Hebei’de daha katı karantina tedbirleri uygulamasına borçlu olsa da.

Risk varlıklarında genel olarak görülen geri çekilme ile paralel olarak ham petrol fiyatları da köpüğünü kısmen kaybetti.

WTI %0,8 düşüşle 51,84 dolar olurken Brent %1,3 düşüşle 55,24 dolara geriledi.

Oysa Goldman Sachs analistleri, temeldeki piyasa sıkılaşmasından (Suudi Arabistan ile OPEC’in en azından yılın ilk yarısı boyunca kapasitede günlük milyonlarca varil kesinti yapmasına bağlı olan bir sıkılaşmadan) dolayı talepte yavaş bir ilerleme olması ile bu yıl 65 doları görebileceğini söylemişti.

Ham petrol, finans oyuncularının spekülatif alımlarını etkilemeye devam ediyor: CFTC verileri, ham petrol vadeli işlemlerindeki net uzunların, Cuma günü beş ayın en yüksek seviyesine yaklaştığını gösterdi.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir