Avrupa’da vaka artışı salgında 2.dalga endişelerini yükseltiyor

Avrupa’da vaka artışı salgında 2.dalga endişelerini yükseltiyor

Avrupa’da vaka artışı salgında 2.dalga endişelerini yükseltiyor

Investing.com –  Avrupa’da Covid-19 vaka sayısında rekor artışlar yaşanıyor. İngiltere’de 17 bin 540 yeni vaka görüldü ve bu rakam pandemi sürecindeki günlük en yüksek vaka sayısı oldu. İngiltere’de toplam vaka sayısı 560 bini geçerken can kaybı da 45 bini aştı.

Avrupa’da vaka artışının hızlandığı diğer ülkeler ise Fransa, Almanya, İspanya ve İtalya’da da yeniden sıkı tedbirlere geçildi. Fransa ve İngiltere’de cafe-barlarda erken kapanış, düğünlerdeki katılımın düşürülmesi ve toplanma sayısının azaltması gibi önlemler alınırken İspanya’da ise bölgesel tedbirler devam ediyor. Hükümet, vaka artışının hızlandığı Madrid için acil durum ilan edildi, ülkenin birçok yerinde de alarm derecesi yükseltildi. Sağlık Bakanlığı, aybaşında nüfusu 100 binden fazla olan tüm büyükşehirlere 14 gün boyunca serbest dolaşım kısıtlaması ve ek önlemler getirmişti.

Avrupa’da vaka artışı ikinci dalga endişelerini de artırırken özellikle İspanya ekonomisine dair belirsizlik de yükseldi. En önemli gelir kaynağı olan turizm, salgın nedeniyle rekor düşüş yaşıyor.

İspanya Ulusal İstatistik Enstitüsü’nün raporuna göre İspanya’ya gelen turist sayısı bu yaz mevsiminde  2019 Haziran’a göre %97, Temmuz’a göre %75 ve Ağustos’a göre %76 oranında azalırken turist harcamaları da ortama %85 azaldı.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir