Avrupa’da ekonomik görünümün bozulmasına rağmen ECB’nin para politikasında değişikliğe gitmesi beklenmiyor

Avrupa’da ekonomik görünümün bozulmasına rağmen ECB’nin para politikasında değişikliğe gitmesi beklenmiyor

Avrupa’da ekonomik görünümün bozulmasına rağmen ECB’nin para politikasında değişikliğe gitmesi beklenmiyor

Balazs Koranyi / Francesco Canepa

FRANKFURT, 21 Ocak (Reuters) – Avrupa Merkez Bankası (ECB) bugünkü toplantısında gevşek para politikasında değişikliğe gitmemesi ancak ikinci COVID-19 dalgasının ekonomik görünümü daha da zayıflatmasıyla daha fazla destek için kapıyı açık tutması bekleniyor.

ECB politika yapıcıları Aralık ayında Pandemi Acil Durum Satın Alma Programının (PEPP) süresini gelecek yıla uzatmasının ardından, şirketler normal faaliyet temposuna dönene kadar euro bölgesi ekonomisini ayakta tutmak için sorumluluğu hükümetlere ve maliye politikasına devretmek istiyor.

Ancak yeni tecrit uygulamaları, euro kullanan 19 ülkede aşılamanın yavaş bir şekilde başlaması ​​ve eurodaki güçlü seyir ihracatçılar için sorunları artıracak. Bu unsurlar ECB’nin ekonomide toparlanmanın ikinci çeyrekte güçleneceği tahminleri üzerinde sorun çıkarabilir.

ECB Başkanı Christine Lagarde’ın şu anda daha para politikasında daha fazla gevşemeye ihtiyaç duyulduğu gibi bir ifade kullanması beklenmiyor. ECB’nin mevcut destek programları kendi içlerinde yeterince esnekliğe sahip olduğu için, yönetim kurulundan yeni bir onay gerekmeden ekonomiye verilen desteğin boyutu artırılabiliyor.

Danske stratejisti Piet Haines Christiansen, dedi.

ECB, para politikası kararını TSİ 15.45’te açıklayacak, ardından Lagarde TSİ 16.30’da basın toplantısı düzenleyecek.

Lagarde’nin yeni para politikası kararları yerine nüanslı iletişim yoluyla piyasalara yön vermesi bekleniyor. Uzmanlara göre Lagarde merkez bankasının var olan risklerin farkında olduğunu, ancak bazı risklerin üzerinde gereğinden fazla durulduğunu söyleyecek.

ECB’nin gösterge mevduat faiz oranı %-0,5’te tutması, PEPP kapsamındaki tahvil alımları için azami büyüklüğü de 1,85 trilyon euroda tutması bekleniyor.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir