Avrupa’da artan vaka artışı nedeniyle tedbirler yeniden sıkılaştırılıyor

Avrupa’da artan vaka artışı nedeniyle tedbirler yeniden sıkılaştırılıyor

Avrupa’da artan vaka artışı nedeniyle tedbirler yeniden sıkılaştırılıyor

Investing.com – Dünyada vaka sayısının 35 milyonu, can kaybının ise 1 milyonu aştığı koronavirüs salgını, yeniden etkisini artırmaya başladı. Nisan ayında alınan tedbirlerin ardından normalleşmenin başlamasıyla sosyal mesafe de ihlal edildi, özellikle turizm faaliyetleri salgının artışında en önemli etken oldu.

Avrupa salgını en ağır geçiren bölgelerden olurken İngiltere ve Fransa’daki vaka artışları bölgede 2. dalga endişelerini de artırdı. Fransa’da yeniden sıkı önlemler alınmaya başladı ve sosyal mesafeyi sağlayabilmek için cafe ve barların saat 23.00’da kapanması, restoranlarda da bu saat sonrası hizmetlerin durması, maske zorunluluğu gibi tedbirler alındı.

İtalya’da bugün yeni tedbirler açıklanacak, OHAL’in uzatılması beklenirken cafe-bar- restoranlara yeni düzenleme getirilmesi bekleniyor.

Avrupa’da seyahat önemleri de yeniden gündemde, özellikle Almanya ükle dışı seyahatlerde kısıtlamaya gitmeyi planlıyor.

Avrupa kıtasında salgınının yeniden yükselişe geçmesi ticaret üzerinde de büyük risk yaratıyor. Türkiye’nin en büyük ticaret ortağı olan Avrupa’da alınacak tedbirlerin ticarette yaratacağı aksaklık yurt içi rakamlarda da düşüşe neden olabilir ki bu Nisan sürecinde yaşamıştık.

Dış ticaret rakamlarını açıklayan bakanlık, Eylül ayında Avrupa Birliği ülkelerine yapmış olduğumuz ihracatın bir önceki yılın aynı ayına göre % 5,6 artışla 7 milyar 917 milyon dolara yükseldiğini ve AB’ye yapmış olduğumuz ihracatın toplam ihracatımızın %49,4’ünü oluşturduğunu açıklamıştı. Bakanlık ayrıca Eylül ayında bir önceki aya göre önemli pazarlarımızdan Almanya’ya %25,3, İngiltere’ye %15,5, ABD’ye %28, İtalya’ya %61,7, Fransa’ya % 46,8, İspanya’ya %20,2 ve Polonya’ya %55,3 oranlarında ihracat artışı kaydedildiğini belirtti.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir