Avrupa piyasaları yüksek; vadeli işlemlerin güçlü olması bekleniyor

Avrupa piyasaları yüksek; vadeli işlemlerin güçlü olması bekleniyor

Avrupa piyasaları yüksek; vadeli işlemlerin güçlü olması bekleniyor

 

Investing.com – Yatırımcılar rekor sayıda Covid-19 ölümü ve ABD’nin siyasi kargaşasının ötesine bakarak yılın ikinci yarısında güçlü bir ekonomik toparlanma beklerken Avrupa piyasaları yüksek açılıyor.

%0,7 yükselirken %0,9 ve %0,3 artış gösterdi.

Wall Street Perşembe günü rekor seviyeleri gördü. Yatırımcılar, Demokrat kontrolündeki bir ABD hükümetinden ek mali teşvik beklerken Avrupa ekonomileri de Avrupa Toparlanma Fonu ile destek gördü.

ING analisti Peter Vanden Houte bir araştırma yazısında “2021’e yanlış ayakla girdik, Avrupa ekonomisi hala zorda” dedi. “Ancak aşılama süreci sona erecek olsa da hanehalklarının 2020 yılında yaptığı olağanüstü tasarrufun bir kısmının, ikinci çeyrek ve sonrasında piyasaya bırakılarak tüketimi destekleyeceğini düşünüyoruz.”

Bununla birlikte yatırımcılar, artan Covid-19 vakalarını göz ardı etmeye hazır: Almanya, Avrupa’daki ulusal karantinalar ve aşılama programına tereddütlü bir başlangıçla ilişkili olarak pandemi başladığından bu yana en çok ölümün yaşandığını kaydetti. ABD de ilk kez bir gün içinde 4.000 üzerinde ölüm olduğunu raporladı.

Öte yandan Perşembe günü Başkan Donald Trump, nihayet seçilmiş Başkan Joe Biden’in Beyaz Saray’a geçeceği fikriyle uzlaştı ve ilk kez Çarşamba günü milletvekilleri Biden’in zaferini onaylarken destekçilerinin Kongre’ye baskın düzenlediğinde ortaya çıkan şiddet ortamını kınadı.

Ekonomi verilerinde ise Almanya’nın Kasım ayı %0,9 ile beklentilerin üstünde artış yaşadı ancak Çarşamba günü yayınlanan , işgücündeki toparlanmanın sona erdiğini gösterdikten sonra ilginin merkezinde, Aralık ayına ait ABD raporu olacak.

Kurumsal gelişmelerde; (SIX:), ABD’de uzun zamandır yaşanan bir yasal çekişme için karşılıklarını 850 milyon dolar artırdıktan sonra dördüncü çeyrekte net zarar beklediğini söyledi.

Cuma günü petrol fiyatları, Suudi Arabistan’ın önümüzdeki iki ay boyunca günlük 1 milyon varil gönüllü üretim kesintisi yapacağı sözünün yarattığı boğa hissiyatını sürdürerek yüksek işlem gördü.

Bu hamle ile pandemiden ve onunla ilişkili artan kısıtlayıcı tedbirlerden dolayı yakıt talebinde yaşanan düşüşe dair endişeler biraz yatıştı.

vadeli işlemleri %0,7 artışla 51,16 dolar olurken %0,6 kazanarak 54,72 dolardan işlem gördü. Her iki gösterge de haftalık %5 civarı artış yolunda ve geçen yıl Şubat ayından beri gördükleri en yüksek seviyelere yakın işlem görüyor.

Öte yandan , %0,3 düşüşle 1.908,40 dolar olurken %0,1 azalarak 1,2263’ten alıcılandı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir