Avrupa piyasaları yüksek; Gözler ABD Senato yarışında

Avrupa piyasaları yüksek; Gözler ABD Senato yarışında

Avrupa piyasaları yüksek; Gözler ABD Senato yarışında

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa hisse senedi piyasaları Çarşamba günü yüksek açılıyor. Yatırımcıların gözü, koronavirüs pandemisi yanında ABD’nin siyasi atmosferinde.

%0,3 yükselirken %0,7 ve %1 yükseldi.

ABD TV ağları Georgia’nın ABD Senatosu’ndaki iki koltuğu için yapılan seçimlerden birinde Demokrat Raphael Warnock’ın ismini ilan etti ancak diğer yarışın sonucunu tahmin etmek zor. Sonuçların Çarşamba günü duyurulması bekleniyor. Bu seçimler, seçilmiş Başkan Joe Biden’in Kongre’nin tam kontrolünün keyfini mi çıkaracağı yoksa planlarına karşı çetin bir muhalefetle mi karşılaşacağı konusunda belirleyici olarak görülüyor.

Demokratların çifte zaferi, daha çok teşvik ve daha büyük kurumsal düzenleme ile vergi artışları ile sonuçlanacaktır. Ancak görevdeki bir ya da iki Cumhuriyetçi adayın zaferi, Biden’in ajandası için çok daha zorlu bir yol anlamına gelecek.

Avrupa İlaç Ajansı’nın Moderna’nın koronavirüs aşısı için değerlendirme yapması bekleniyor.

Covid-19 virüsünün yeni türü, bu haftanın başında İngiltere’nin yeni bir ulusal karantinaya girmesine yol açarken Almanya da Salı günü kendi karantinasını 31 Ocak’a kadar uzattı.

İngiltere hem Pfizer/BioNTech hem de AstraZeneca/Oxford aşılarının kullanımını onayladı ve aşılama süreci görece daha hızlı ilerliyor. Ancak Avrupa’nın geri kalanı, bu programı uygulama konusunda daha yavaş.

Ekonomi verilerine dönecek olursak bugünkü majör rapor, Avrupa’nın Aralık ayına dair nihai PMI rakamları olurken Fransa’nın enflasyon ve tüketici güveni verileri de ajandada yer alıyor.

Çarşamba günü petrol yükseldi. Suudi Arabistan Salı günü aldığı sürpriz bir kararla, Şubat ve Mart aylarında gönüllü olarak günlük 1 milyon varil ek üretim kesintisi yapacak.

Diğer ülkeler, devam eden salgın ortamında mücadele içindeki talebe rağmen kendi hazinelerini doldurmak için üretim seviyelerini artırabileceğinden bu hamle ile OPEC+, üretimi toplamda stabil tutacak.

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) Salı günkü verilerine göre 1 Ocak ile biten haftada ABD ham petrol stokları 1,7 milyon varil düşüş yaşadı. Resmi veriler bugün açıklanacak.

%0,5 artışla 50,18 dolar olurken Brent %0,8 yükselişle 54,02 dolara ulaştı. Her iki gösterge de geçen yıl Şubat ayından bu yana en yüksek seviyelerine tırmandı.

Öte yandan %0,3 kayıpla 1.948,90 dolar olurken %0,2 artarak 1,2321’e yükseldi.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir