Avrupa piyasaları yüksek, ABD altyapı paketi hissiyatı destekliyor

Avrupa piyasaları yüksek, ABD altyapı paketi hissiyatı destekliyor

Avrupa piyasaları yüksek, ABD altyapı paketi hissiyatı destekliyor

Investing.com – Avrupa borsaları Covid-19 endişelerini gölgede bırakan yeni ABD altyapı planının verdiği destekle Perşembe günü rekor seviyelere yükseldi.

%0,6 yükselişle tüm zamanların yükseğini görürken %0,2 ve %0,5 artış kaydetti. endeksi de %0,4 artışla tüm zamanların yükseğine ulaştı.

Destek sunan gelişme, Başkan Joe Biden’in ABD ekonomisine 2 trilyon dolar daha enjekte edeceğini söylemesi oldu. Kısmen kurumsal vergilerdeki büyük artışlarla finanse edilecek olan planda, yol, demiryolları, geniş bant, temiz enerji ve yarı iletken üretimi harcamaları var.

Planın Kongre’de Cumhuriyetçilerden muhalefet görmesi bekleniyor.

Avrupa’daki gelişmeler daha karamsar: Çarşamba günü Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, üçüncü bir genel karantina ilan etti ve okulların üç haftalığına kapalı olacağını söyledi.

Ülkedeki yeni enfeksiyon oranları bu hafta Kasım ayından beri en yüksek seviyesini görürken yoğun bakım ünitelerindeki kişi sayısı da geçen yılki ilk dalganın zirvesine yaklaşıyor.

Almanya’da daha katı karantina tedbirleri uygulama baskısı artarken İsveç hükümeti de bazı kısıtlamaları gevşetme planlarını Mayıs başına erteleyecek.

Almanya’nın , Şubat ayında yıllık %9,0 düşüş ve aylık sadece %1,2’lik artış ile hayal kırıklığına uğrattı. İspanya’nın Mart ayı verileri ise 52,9 puandan 56,9 puana artarak beklentileri aştı.

Avrupa Birliği’nin nihai verileri bugün paylaşılacak.

Kurumsal sektörde: ASML (AS:) %1,6 artışla rekor bir seviyeye yükseldi. Tüketiciler evleri için daha çok elektronik harcaması yaptıkça yarı iletken sektörü salgın sırasında yoğun talep gördü.

Tayvan Semiconductor Manufacturing Co., Perşembe günü yaptığı açıklamada tesislerindeki kapasiteyi artırmak için gelecek üç yıl içinde 100 milyar dolar yatırım yapmayı planladığını söyledi.

Perşembe günü petrol fiyatları, birçok bölgede artan virüs vakaları yüzünden üst düzey üreticilerin Mayıs ayında da üretim kesintilerini büyük oranda koruyacağı beklentileri üzerine yükseldi.

OPEC+ halihazırda günlük 7 milyon varil üzerinde, Suudi Arabistan da günlük 1 milyon varil ek kesinti yapıyor.

vadeli işlemleri %1,5 artışla 60,05 dolar olurken %1,4 yükselerek 63,60 dolardan işlem gördü.

Öte yandan %0,2 artışla 1.719,75 dolar olurken %0,1 yükselerek 1,1738’den alıcılandı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir