Avrupa piyasaları karışık; Yükselişin ardından mola verdi

Avrupa piyasaları karışık; Yükselişin ardından mola verdi

Avrupa piyasaları karışık; Yükselişin ardından mola verdi

Investing.com – ABD Fed’in üç yetkilisi, bu yılın sonlarında parasal teşviki azaltmaya başlayabileceklerini ima ettikten sonra Avrupa borsaları Salı günü büyük oranda değişmedi.

Richmond’dan Tom Barkin, Atlanta’dan Raphael Bostic ve Dallas’tan Robert Kaplan olmak üzere üç Fed başkanı, 2021’in sonuna doğru tahvil alımlarını ‘yavaş yavaş’ azaltmaya başlayabileceklerine işaret etti. Fed halihazırda böyle varlık alımları aracılığı ile ekonomiye 120 milyar dolar pompalıyor.

ve %0,1 yükselirken %0,1 geriledi.

Küresel hisse senedi piyasaları, merkez bankaları ile hükümetlerden teşviklerin yanında aşılama sürecinin yolunda olduğu fikri ile desteklenerek son birkaç hafta içinde epey güçlü artışlar paylaştı.

Seçilmiş Başkan Joe Biden’in “trilyon dolarlar” değerinde yeni ekonomik teşvik sözü vermesi ile Kongre’de Demokratların zaferi sonrasında ek bir mali teşvik ihtimali, hissiyatı destekledi.

Örneğin , geçen yılın sonunda tüm zamanların yüksek seviyesine ulaşırken Wall Street endeksleri rekor seviyelerde kapattı.

Bununla birlikte özellikle virüsün daha yüksek bulaşıcılığa sahip yeni bir türünün ortaya çıkmasının ardından küresel vaka sayısındaki artışlarla yatırımcılar, değerlemelerin çok gergin olup olmadığını tartmaya şimdi başlıyor. Yeni virüs, aşılama kampanyalarının daha sadece başında olan hükümet için yeni zorluklara yol açıyor.

Ayrıca ABD’deki siyasi belirsizlik artıyor: Demokratlar, geçen hafta destekçilerinin Kongre binasına yaptığı şiddetli saldırının ardından isyanı tahrik etmekle suçladıkları ABD Başkanı Donald Trump’ın, görevden alınması için Temsilciler Meclisi’ne bir önerge sundu.

Avrupa’da ise İtalyan bankacılık sektörü Salı günü ilgi odağında olacak. Monte dei Paschi, danışmanları tarafından seçilen olası birleşme ortakları için kişiye özel verilere erişim vereceğini söyledi. İtalyan hükümeti, devlete ait bankadaki hissesini azaltmayı planlarını sürdürüyor.

Hem İtalya’nın en büyük ikinci bankası UniCredit (MI:) hem de üçüncü bankası Banco Bpm SpA (MI:), geçmişte Monte dei Paschi ile ilişkilendiriliyordu.

Salı günü petrol fiyatları, Suudi Arabistan’ın gönüllü olarak günde 1 milyon varil ek üretim kesintisi yapacağı sözünün yanında ek mali destek beklentileri ile desteklenmeye devam ederek yükseldi. Ancak dünya genelindeki vaka sayılarının 90 milyonu aşmış olması ile talep büyümesine dair endişeler ortasında getiriler sınırlı olacak.

İlgi bundan sonra Salı günü ve Çarşamba günü ABD Enerji Bakanlığı’nın istatistik kolu olan (EIA) stok verilerinde olacak.

vadeli işlemleri %0,6 artışla 52,58 dolar olurken %0,6 kazanarak 55,99 dolardan işlem gördü.

Öte yandan , %0,5 yükselişle 1.859,35 dolar olurken %0,1 artışla 1,2159’dan alıcılandı.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir