Avrupa piyasaları karışık; gözler kurumsal sektör ile WHO uyarısında

Avrupa piyasaları karışık; gözler kurumsal sektör ile WHO uyarısında

Avrupa piyasaları karışık; gözler kurumsal sektör ile WHO uyarısında

Investing.com – Avrupa piyasaları Salı günü karışık seyretti. Yatırımcılar koronavirüsle ilgili yeni uyarıları sindirmeye çalışıyor.

%0,5 düşüş yaşarken {{167|CAC 40%0,1 ve %0,2 geriledi.

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre dünya genelinde yeni koronavirüs enfeksiyonlarında yedi hafta içinde ilk kez geçen hafta artış görüldü.

WHO Genel Müdürü Tedros Adhanom Ghebreyesus, vakalardaki artışın “hayal kırıklığı yarattığını ancak şaşırtmadığını” söyleyerek ülkelerin sadece aşı programlarına bağlı kalıp diğer tedbirleri bırakması için çok erken olduğu konusunda uyardı. Bu uyarı, Avrupalı ülkelerin hareket kısıtlılığını kaldırma zamanını tartıştığı bir anda geldi.

Ocak ayında Alman ay bazında %4,5 düşüş yaşayarak bu kısıtlamaların Avrupa’nın en büyük ekonomisi üzerinde etki ettiğini gösterdi.

Salı günü Avrupa’da hissiyatı tartan diğer bir gelişme, düşen ham petrol seviyeleri üzerine petrol sektörünün ağır toplarının yaşadığı kayıplar oldu. Royal Dutch Shell (LON:), BP (NYSE:) ve Total, %1 ila %2 arası kayıplar yaşadı.

Kurumsal gelişmelerde Danone, Emmanuel Faber tarafından doldurulan başkanlık ve icra kurulu başkanlığı koltuklarını ayırıp birçok hissedarından gelen çağrı üzerine yeni CEO arayışına girdikten sonra hisseleri %0,5 yükseldi.

İngiltere’de (LON:), vergi öncesi kârının üçte iki düşüş yaşadığı bir yılın ardından temettüsünü eski haline getireceğini söyledikten sonra %3,4 kazandı. Bu duyuru, Çarşamba günü göreceğimiz İngiltere bütçesi için ilginç bir zemin oldu. Bütçenin ev satın alanlar için daha fazla vergi indirimi içerebileceği bildiriliyor.

Bunun aksine (LON:) hisseleri %1,6 kaybetti. Şirket, yeniden yapılandırma ve Covid-19 kaynaklı maliyetlerin baskısı ile geçen yıl zarar verdi. Öte yandan İngiltere’deki fabrikalarında köle emeği kullandığına dair geçmiş suçlamalardan dolayı ABD’de olası bir ithalat yasağı ile karşılaşabileceğini belirten bir raporun ardından Boohoo (OTC:) hisseleri de %7 kaybetti.

Küresel hisse senedi piyasaları, ABD’nin 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketiyle ilgili ilerlemelerin yanında Covid-19 aşılarına dair olumlu haberler sayesinde Pazartesi günü büyük artışlar paylaştı.

Bununla birlikte yatırımcılar, salgın etkisine karşı koymak için büyük teşvik enjeksiyonlarını takiben çoğu piyasanın aşırı genişleyip genişlemediğini tartışmaya devam ediyor. Dünya ekonomisi toparlanırken daha hızlı artan enflasyon beklentisi, para politikasının beklenenden erken bir zamanda sıkılaştırılmak zorunda kalacağına dair endişelere yol açtı.

Petrol fiyatları Salı günü zayıfladı. Yatırımcıların ilgisi, küresel olarak petrol arzında artış yapılacağına dair endişeler arasında OPEC+ toplantısına döndü.

Grup halihazırda küresel arzın %7’sine kesinti yapıyor ancak petrol fiyatlarındaki son artışlar ışığında bu kesintileri azaltabilir. Salı günkü veriler, aşırı soğuk havaların uzaması nedeniyle Rusya üretiminin Şubat ayında gerçekten düşüş yaşadığını gösterdi.

İlgi çekecek diğer rapor, (API) arz verileri olacak.

vadeli işlemleri %0,9 düşüşle 60,11 dolar olurken %1 azalışla 63,08 dolardan işlem gördü.

Öte yandan %0,2 kayıpla 1.720,25 dolar olurken %0,2 kayıpla 1,2020’den alıcılandı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir