Avrupa piyasaları karışık; Covid-19 vakaları ve Senato yarışı üzerine temkinlilik hakim

Avrupa piyasaları karışık; Covid-19 vakaları ve Senato yarışı üzerine temkinlilik hakim

Avrupa piyasaları karışık; Covid-19 vakaları ve Senato yarışı üzerine temkinlilik hakim

Investing.com – Artan Covid-19 vakalarının yeni karantinalara teşvik etmesi ve ABD siyasetindeki belirsizliğin, yatırımcıların temkinli bir tutum sergilemesine yol açmasıyla Avrupa hisse senedi piyasaları Pazartesi günü karışık açılıyor.

%0,3 ve %0,1 yükselirken %0,2 geriledi.

Covid-19 vakalarının hızla artmaya devam etmesi ile İngiltere yeni ve daha katı karantina emri veren son ülke oldu. Virüsün yeni türünün orijinalinden daha bulaşıcı olması da pek yardımcı olmadı.

Almanya’da Başbakan Angela Merkel ve eyalet başkanları Salı günü yapacakları bir toplantıda mevcut karantinanın 10 Ocak’tan sonrasına uzatılma olasılığını tartışacak. Fransa’da restoran, bar, müze ve sinemalar kapalı kalmaya devam ederken New York Valisi Andrew Cuomo, eyalette yeni virüs türünün ilk vakasını raporlayarak kısıtlamaların burada da sıkılaşma olasılığını artırdı.

Dünya genelinde hızla artan vaka sayıları, Aralık ayında başlayan aşı dağıtımı ile tetiklenen coşkuya zarar veriyor.

Yatırımcılar arasındaki ihtiyatlılığı artıran bir gelişme de Salı günü yapılacak olan Georgia Senato seçimlerinin ikinci turuna ilişkin belirsizlik. Bu seçim ile ABD hükümetinin bu bölümünün kontrolü belirlenebilir ve böylece yeni Başkan Joe Biden’in uygulayacağı ekonomi politikalarını etkileyebilir.

Her iki aday da çok sıkı görünüyor ve sonuçları hemen bilemeyebiliriz. Bu da Kasım ayındaki başkanlık seçimini takiben bir çeşit siyasi kaosla sonuçlanabilir.

Ekonomik verilere dönecek olursak Alman Kasım ayında %1,9 yükseldi. Artan Covid-19 kısıtlamalarını göz önüne alarak yapılan %2,0’lık düşüş tahminini epey aşmış oldu. Ülkenin son Salı günü yayınlanacak.

Perakendeciler WM Morrison Supermarkets (LON:) ve (LON:), Salı günü Noel ticaret raporunu yayınlayacak ve bu raporlar, bu önemli alışveriş döneminde kısıtlamaların etkisin ölçmek üzere detaylı bir şekilde incelenecek.

OPEC+, Covid-19 pandemisi nedeniyle talep büyümesine dair endişelere rağmen gelecek ay için üretim politikasına karar veremediğinden Salı günü petrol fiyatları düştü.

OPEC+, Şubat ayında da planlanan günlük 500.000 varil üretim artışı ile devam edip edilmeyeceği üzerine yaşanan ayrılıktan dolayı Pazartesi günkü toplantıya bugün de devam edecek.

vadeli işlemleri %0,3 düşüşle 47,49 dolar olurken %0,4 kayıpla 50,90 dolardan işlem gördü. Her ikisi de Pazartesi günü %1 üzerinde kayıp yaşadı.

Öte yandan , %0,1 düşüşle 1.944,90 dolar olurken %0,2 yükselerek 1,2268’den alıcılandı.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir