Avrupa piyasaları, Credit Suisse uyarısına rağmen büyük oranda yüksek

Avrupa piyasaları, Credit Suisse uyarısına rağmen büyük oranda yüksek

Avrupa piyasaları, Credit Suisse uyarısına rağmen büyük oranda yüksek

Investing.com – Avrupa borsaları Pazartesi günü tüm zamanların yükseğini gördü. (SIX:), ismi verilmeyen tek bir müşteriden kaynaklı “epey büyük” bir zarar uyarısının ardından düşüş yaşasa da kürese ekonomik toparlanma iyimserliği borsayı destekledi.

%0,3 yükselirken ve {175|Euro Stoxx 50}} %0,2 kazandı ve %0,2 geriledi.

Özellikle Başkan Joe Biden’in, muhtemelen 3 trilyon kadar olacak yeni bir altyapı planını açıklamaya girişmesi ile ABD öncülüğünde küresel ekonominin Covid-19 salgınından kurtuluşuna dair güven büyüyor.

Avrupa borsaları altı aydır ABD’dekilere göre geride. Kıtada yeni karantinalar var ve görece yavaş olan aşı programı, bölgenin ekonomik görünümünü bulutlandırıyor.

Pazartesi günkü artışa rağmen Avrupa’nın en büyük ekonomilerinin, kısıtlamaları daha da çok sıkılaştırmak zorunda kalacağına ve bunun da bölgedeki ekonomik toparlanmanın ertelenmesine yol açacağına dair endişeler artıyor. Pazar günü Fransa, yoğun bakım birimlerinde bu yılın en çok Covid-19 hasta sayısını kaydetti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, üçüncü bir tam karantina yerine Paris gibi yüksek enfeksiyon oranlarına sahip bölgeleri hedefleyen kısmi tedbirler uygulama kararını savundu ancak ek kısıtlamaların gerekebileceğini de kabul etti.

Diğer yandan Almanya Başbakanı Angela Merkel, yedi günlük ortalama vaka sayısının Ocak ayından beri en yükseği görmesinin ardından hastalığın yayılmasını önlemek için federal acil durum yetkilerini kullanmakla tehdit etti. Polonya’da yeni vaka sayısı tüm zamanların yükseğini görürken Belçika, Hollanda ve Avusturya’da da vaka sayıları artmaya devam ediyor. Tam tersi olarak İtalya’nın enfeksiyon eğrisi düzleşirken Ocak ve Şubat aylarındaki artışın ardından Çekya şimdi büyük bir düşüş döneminde.

Kurumsal gelişmelerde: Credit Suisse, geçen hafta marj taleplerinde temerrüde düşen büyük bir ABD hedge fonundan büyük bir darbe aldığı için ilk çeyrek sonuçlarında “epey büyük” bir zarar olduğu konusunda uyardıktan sonra hisseleri %10 geriledi. Önemli birincil brokeraj operasyonlarına sahip diğer bankaların hisse senetleri de etkilendi; (DE:) %5,6, UBS (SIX:) %3,9 ve (LON:) %1,7 kaybetti.

Pazartesi günü Japonya’nın en büyük yatırım bankası Nomura (T:), ABD’li bir yan kuruluşunda 2 milyar dolar kayıp olabileceğine işaret etti. Banka bunun, ABD’li bir müşterisinin işlemlerinden kaynakladığını söyledi.

(DE:), Sincan’da cebri çalıştırma suçlamalarına dair Çin ve Batı arasındaki çekişmeye dahil olurken hisseleri %0,5 geriledi.

Pazartesi günü petrol fiyatları geriledi. Süveyş Kanalı’nda sıkışan konteyner gemisi, kısmen su yüzüne çekilebildi ve yakın zamanda tamamen kurtulabileceğine ve kritik su yolunun önünü açabileceğine dair olasılığı artırdı.

Yatırımcılar, küresel ticaret için böyle önemli bir su yolunun tıkanmasının etkilerini tartmaya çalışırken Cuma günü fiyatlar %4 üzerinde yükseldi. Küresel olarak deniz yoluyla taşınan petrolün yaklaşık %10’u bu kanaldan geçiyor.

%1,5 düşüşle 60,07 dolar olurken %1 kayıpla 63,80 dolardan alıcılandı. Ancak bu kayıplara rağmen her iki gösterge de bu hafta için art arda dördüncü haftalık kazanç yolunda ilerliyor.

Öte yandan %0,3 kayıpla 1.727,25 dolar olurken %0,1 düşüşle 1,1789’dan alıcılandı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir