Avrupa piyasaları büyük oranda yüksek; Ek teşvik umutları artıyor

Avrupa piyasaları büyük oranda yüksek; Ek teşvik umutları artıyor

Avrupa piyasaları büyük oranda yüksek; Ek teşvik umutları artıyor

 

Investing.com – Demokratların ABD Senatosu’nu kontrol altına alacağı beklentisini takiben yatırımcılar ek mali harcama gözleyerek hisse senetlerini tüm zamanların yükseğine çıkardı ve Perşembe günü Avrupa borsaları yüksek işlem gördü.

%0,5 artarken %0,4 kazandı ve %0,3 geriledi.

Almanya’da Zalando ve Delivery Hero’dan Rio Tinto ve enerji şirketleri Neste, Enel and Solaris’e kadar hem büyüme hem döngüsel sektörlerde yer alan şirketler, tüm zamanların yüksek seviyelerine çıktı.

Demokrat adaylar Jon Ossoff ve Raphael Warnock’un, Georgia’da iki Senato koltuğu için yapılan yarışta kazanarak Cumhuriyetçi rakipleri David Perdue ve Kelly Loeffler’i yerinden etmesi bekleniyor. Bu da seçilmiş Başkan Joe Biden’in, ek teşvik tedbirleri de dahil olmak üzere kendi programını uygulama yolunun daha açık olacağı beklentilerini artırıyor.

Bu iyimserlik, Çarşamba günü Washington’da yaşanan şiddet olaylarından etkilenmiş görünmüyor. Başkan Donald Trump’ın destekçileri, milletvekillerinin Biden’in Kasım seçimindeki zaferini tasdik etmek üzere toplandığı Kongre binasına saldırdı.

Kongre Perşembe sabahı Biden’i Başkan olarak onayladı ve 20 Ocak’taki yemini için yolu açtı.

Avrupa’ya tekrar dönersek; birçok ülke yeni vakaların artmaya devam etmesi yüzünden karantinaya girmek zorunda kalırken Covid-19 pandemisi hala esas endişe kaynağı. Ancak Avrupa İlaç Ajansı, Çarşamba günü Moderna’nın Covid-19 aşısını onaylayarak büyük ölçekli aşı programları için yetkililere bir seçenek daha sundu.

Kurumsal gelişmelerde; LafargeHolcim (OTC:) %0,8 yükseldi. Dünyanın en büyük çimento üreticisi Perşembe günü yaptığı açıklamada Bridgestone Americas’dan Firestone Building Products’ı 3,4 milyar dolara almayı düşündüğünü söyledi.

İngiltere ve İrlanda’daki yeni karantinalar nedenliye yıllık trafik tahminini 30 milyonun altına düşüren indirimli havayolu şirketi Ryanair (LON:), %2,4 kayıp yaşadı.

Ekonomi verilerinde Almanya’nın , Kasım ayında %1,2 düşüş beklenirken %2,3 artarak şaşırttı. Euro bölgesi flaş rakamları ile Perşembe günü yayınlanacak.

Perşembe günü petrol fiyatları yükseldi. Suudi Arabistan’ın Şubat ve Mart aylarında üretimi günlük olarak 1 milyon varil düşürme kararının yarattığı boğa hissiyatına, stoklarında beklenenin üzerinde yaşanan düşüş ile Washington’daki kaosun çözülmesi de eklendi.

Çarşamba günü Enerji Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) söylediğine göre 1 Ocak ile biten haftada ham petrol 8 milyon varil düşüş yaşandı ve toplam petrol 485,5 milyon varile indi. Bu rakam beklenenin üzerindeydi ve bir gün öncesinde Amerikan Petrol Enstitüsü (API) de düşüş raporlamıştı.

WTI %0,9 yükselişle 51,09 dolar oldu ve Şubat ayından beri ilk kez 50 dolar üzerinde kararlı bir şekilde hareket ediyor. ise %0,6 yükselerek 54,64 dolardan işlem gördü.

Öte yandan , %0,7 artışla 1.921,50 dolar olurken %0,4 düşüşle 1,2282’den alıcılandı.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir