Avrupa hisseleri yüksek; İngiltere bütçe açıklaması bekleniyor

Avrupa hisseleri yüksek; İngiltere bütçe açıklaması bekleniyor

Avrupa hisseleri yüksek; İngiltere bütçe açıklaması bekleniyor

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Avrupa borsaları, küresel aşılama programlarının ekonomik toparlanmaya yol açacağı iyimserliği ile Çarşamba günü yükseldi. İlgi şimdi İngiltere’nin yıllık bütçe açıklamasında.

%0,9 artarken %0,8 ve FTSE %1,2 yükseldi.

Avrupa Covid-19 salgınından büyük zarar gördü. Ancak çoğu Avrupa ülkesi aşı programlarını uygulamada yavaş olsa da bölge ekonomileri yeniden açılırken yılın ikinci yarısında güçlü bir büyüme görüleceğine dair güven artıyor.

Endüstri Temsilcisi Thierry Breton’ın İtalyan basınına söylediğine göre AB, 2021 sonuna kadar bölgenin aşı üretim kapasitesini yıllık 2-3 milyar doza çıkarmayı amaçlıyor.

Avrupa’daki en çok ölüm İngiltere’de gerçekleşti ve yürürlükteki kısıtlama tedbirleri, büyük oranda hizmet temelli ekonominin geçen yıl %10 küçülmesine (otuz yılın en kötü düşüşü) yol açtı.

Böyle bir zeminde Maliye Bakanı Rishi Sunak, kısıtlamaların son aşaması olacağı söylenen dönemde ülkeyi yönlendirmek ve zaten zarar görmüş kamu maliyesine daha çok zarar verilmesini önlemekle görevlendirildi. Bunları nasıl yapacağına dair planlarını Çarşamba günü duyuracak.

Öte yandan Çin’in hizmet sektörü aktivitesi, Şubat ayında on ayın en yavaş temposunda büyüdü. Tam tersi verileri ise bir yılın en hızlı büyümesini gösterdi.

Avrupa’nın çoğu için Şubat ayı verisi, seansın sonlarında yayınlanacak ve kıtadaki mevcut kısıtlamalar ışığında gerilemiş olması bekleniyor.

Kurumsal gelişmelerde; Fiat Chrysler ve PSA Group’un birleşmesi ile Ocak ayında kurulan Stellantis (MI:STLA), bu yıl kâr marjının %5,5-%7,5 arasında olmasını amaçladığını söyledikten sonra hisseleri %2 yükseldi.

İngiliz sigortacı Hiscox (LON:HSX), 2020’de büyük bir kayıp paylaşıp temettüsünü kısıtlamaya devam ettiğinden %12 kaybetti.

Petrol fiyatları Çarşamba günü yükseldi. Küresel aşı programlarının ivme kazanması ile talebin tekrar yükseleceğine dair temkinli iyimserlik arasında ABD stoklarındaki büyük artış görmezden gelindi.

Perşembe günü OPEC+’nın küresel arzı tartışacağı toplantısı var. Piyasa genel olarak üretimi artırmalarını bekliyor. Son fiyat artışları ile piyasanın genel pozitif görünümünü düşününce günlük 1,5 milyon varil civarı artış olası.

(EIA) resmi verileri seans sonlarına doğru açıklanacak.

vadeli işlemleri %0,2 artışla 59,84 dolar olurken %0,1 yükselişle 62,78 dolardan işlem gördü.

Öte yandan %0,4 kayıpla 1.726,45 dolar olurken %0,1 kayıpla 1,2083’ten alıcılandı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir