Avrupa hisseleri, ECB toplantısı öncesinde büyük oranda yüksek

Avrupa hisseleri, ECB toplantısı öncesinde büyük oranda yüksek

Avrupa hisseleri, ECB toplantısı öncesinde büyük oranda yüksek

 

Investing.com – Avrupa hisse senedi piyasaları Perşembe günü yüksek işlem gördü. Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) politika toplantısı öncesinde ABD’nin büyük Covid-19 teşvik paketi nihai onayı aldı.

sakin kaldı, %0,1 yükseldi ve %0,2 kazandı.

ABD Temsilciler Meclisi, Biden yönetiminin 1,9 trilyon dolarlık Covid-19 teşvik paketine Çarşamba günü son onayı verdi. Bu, ABD tarihindeki en büyük teşvik paketlerinden birinin, başkanın imzasına ihtiyacı olduğu anlamına geliyor.

Teşvik anlaşmasının, ikinci yarıda ABD ekonomisine önemli bir destek sunması bekleniyor. Ayrıca hanehalklarına gönderilen 1400 dolarlık çeklerden önemli bir kısmının finans piyasalarına gireceğini gösteren anketlerle hisse senetlerine de destek vermesi bekleniyor.

Avrupa’da ilgi şimdi ECB’nin son toplantısına dönecek. TSİ 15.45’te paylaşılacak.

Nordea analistleri “ECB uygun finansman koşulları ve tahvil getirilerindeki son artış hakkındaki düşüncelerini koruyarak ne anlama geldiğini açıklığa kavuşturmaya zorlanacak” dedi. “Yalnızca sözlerin uzun tahvil getirilerinin daha da yükselmesini durdurması pek olası değil.”

ECB tahvil piyasalarındaki oynaklığın başlamasıyla iki hafta önce tahvil alımlarının hızını artırdı ancak bu, on yıl önceki bir tahvil alım programından büyük geri ödemeler almasıyla da maskelenmişti.

Kurumsal gelişmelerde Nokia (NYSE:) %1,3 yükseldi. Finlandiyalı telekomünikasyon şirketi, video standartlarında inovasyonları kapsayan patentleri lisanslamak için Samsung (KS:) ile anlaşma yaptı.

Rolls-Royce (OTC:) %2,1 artış kaydetti. Uçak motoru üreticisi, seyahatler arttıkça ikinci yarıda nakit akışının pozitife döneceği tahminine bağlı kaldı. Bununla birlikte 2020’deki 4 milyar sterlinlik (5,6 milyar dolar) kayıp, şirketin kendi hedeflerinden daha büyük.

Generali (MI:), pandemi sonrası yüksek seviyelerde olmayı sürdürdü ve %1,7 kazandı. İtalyan sigortacı, Covid-19 salgınının etkisine rağmen 2020 için rekor bir faaliyet kârı paylaştı.

Diğer yandan (DE:) %2,6 kaybetti. alman moda evi, salgından dolayı mağazalarının tekrar kapanmasıyla dördüncü çeyrekte kurdan arındırılmış satışlarda %26 kayıp raporladı.

Perşembe günü petrol fiyatları yükseldi. Enerji Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) son verileri, yurtiçi geçen hafta yaklaşık 12 milyon varil düşüş ile dört ayın en düşük seviyesine gerilediğini gösterdi. Talep ise Kasım ayından beri görülen en yüksek seviyeye ulaştı. Artışlar yaşanan 13,8 milyon varil artış ile sınırlı kaldı.

vadeli işlemleri %1,1 artışla 65,13 dolar olurken %1 yükselerek 68,58 dolardan işlem gördü.

Öte yandan %0,9 artarak 1.737,35 dolar olurken %0,3 yükselişle 1,1966’dan alıcılandı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir