Avrupa hisse senedi vadeli işlemleri yüksek; Gözler Yellen ifadesinde

Avrupa hisse senedi vadeli işlemleri yüksek; Gözler Yellen ifadesinde

Avrupa hisse senedi vadeli işlemleri yüksek; Gözler Yellen ifadesinde

 

Investing.com – Salı günü Avrupa hisse senedi piyasaları yüksek açılıyor. Seçilmiş Başkan Joe Biden’in yeminine doğru giderken ABD’deki iyimserlik piyasaları destekledi.

%0,2 artarken %0,5 ve %0,4 yükseldi.

Hazine Bakanı adayı Janet Yellen, Senato onay duruşmasının bir parçası olarak Salı günü Senato Finans Komitesi önünde ifadesini sunacak ve seçilmiş Başkan Joe Biden’in açıkladığı 1,9 trilyon dolarlık Covid-19 teşvik paketini savunacak.

Basına dağıtılan, önden hazırlanmış açıklamalara göre Yellen, “ne seçilmiş Başkan ne de ben, bu teşvik paketini ülkenin borç yükünü anlamadan öneriyoruz. Ancak şimdilik tarihî anlamda düşük seviyelerdeki faiz oranları ile birlikte yapabileceğimiz en akıllıca şey, büyük hareket etmek. Uzun vadede faydaların maliyetleri aşacağına inanıyorum” diyecek.

Dünyanın en büyük ekonomisindeki büyümeyi desteklemek için tasarlanan teşvik planının, Senato’daki Cumhuriyetçiler tarafından muhalefet edilerek azaltılmasından korkuluyor.

Avrupa’da Covid-19 virüsü yıkımına devam ediyor. Fransa’nın ortalama günlük yeni enfeksiyon sayısı, Pazartesi günü altı buçuk haftanın yükseğini görürken Portekiz’in günlük ölüm sayısı rekor yükseklere ulaştı ve Almanya’nın Başbakan Yardımcısı Olaf Scholz, 21 Ocak’ta bitecek olan karantina tedbirlerini uzatma ve sıkılaştırma çağrısı yaptı.

Salı gününün ilgisi, Almanya’nın ZEW anketine dönecek.

Logitech (NASDAQ:), 2021 satış büyümesi hedefini ve kârını üçüncü kez yükseltti. Şirket şimdi tüm yıl için %57-60 seviyesinde satış büyümesi ve düzeltilmiş faaliyet gelirinin 1,05 milyar dolar olmasını bekliyor.

Salı günü otomobil sektörü de ilgi odağında olacak. Aralık ayında binek araç kayıtları AB’de %3,3 ve 2020’nin tamamı sırasında %23,7 geriledi – şimdiye kadarki en büyük düşüş oldu.

Salı günü petrol fiyatları karışık seyretti. Yatırımcılar Çin’den gelen büyüme işaretleri ve ABD ek teşvik paketi iyimserliği ile Covid-19 kaynaklı karantinaların devam etmesinden dolayı yakıt talebine yönelik korkuları dengelemeye çalışıyor.

vadeli işlemleri %0,2 artışla 52,53 dolar olurken %0,9 yükselişle 55,24 dolardan işlem gördü. ABD tatilinden dolayı Pazartesi günü ABD sözleşmesi olmadı.

Öte yandan , %0,3 artışla 1.835,85 dolar olurken %0,1 artarak 1,2088’den alıcılandı.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir