Avrupa borsaları yükseldi, temerrüt korkuları yatışıyor

Avrupa borsaları yükseldi, temerrüt korkuları yatışıyor

Avrupa borsaları yükseldi, temerrüt korkuları yatışıyor

Investing.com – Avrupa borsaları Salı günü yükselişte. ABD hedge fonunun temerrüde düşmesinin sonuçlarına dair korkular azaldıkça Wall Street yükseldi ve Avrupa da takip etti. Bölgede artan Covid-19 vakalarına dair endişeler, artışları sınırlayacak.

%0,1 artarken ve %0,3 yükseldi.

Pazartesi günü %0,3 artışla yeni bir rekorla kapatırken %0,1 ve %0,6 geriledi.

Archegos ile ilişkili olan bankalar düşüş yaşayarak genel finans endekslerini kırmızıya çekti ancak kayıplar sınırlıydı ve meselenin sistemik hale geleceği korkularını azalttı.

Avrupa’daki artışlar hala sınırlı. Bölge, üçüncü dalga Covid-19 ile mücadele ediyor ve birçok ülke kısıtlayıcı tedbirleri artırdı. Bu durum, ekonomik toparlanmada gecikmelere yol açıyor.

Almanya’da günlük vaka sayısı şimdi bir günde 20.000 iken 100.000’e yükseldi ve üst düzey halk sağlığı yetkilisine göre Almanya’nın acil aksiyon alması gerekiyor ancak Almanya Başbakanı Angela Merkel, böyle bir plan açıklayamadığı için artan eleştirilerle karşı karşıya.

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, halkı korumak için “tüm seçeneklerin masada” olduğunu söyledi.

İngiltere’deki gelişmeler daha olumlu. Evde-kal emirleri ve diğer karantina tedbirleri kaldırılırken aşı programı daha başarılı. Başbakan Boris Johnson, geçen hafta Avrupa’daki dalganın er ya da geç “bizim ayaklarımıza da ulaşabileceği” uyarısında bulunarak halkı hala temkinli olmaya çağırıyor.

Salı günü ekonomik veri gündemi, Euro bölgesi ekonomik hissiyat ve Mart ayı tüketici güveni odağında ve bu yayınlar, bölge ekonomisindeki beklentilerin nasıl algılandığına ışık tutması için incelenecek.

Salı günü petrol düşüş yaşadı. Süveyş Kanalı’nda sevkiyat yeniden başlarken ilgi OPEC+’nın toplantısına kaydı.

Piyasa Avrupa’daki virüs vakalarında yaşanan artışın (Hindistan ve Brezilya gibi gelişmekte olan önemli piyasalardaki artışa değinilmiyor), Perşembe günkü toplantıda kartelin, üretim seviyelerini artırmadan mevcut seviyeyi korumasını sağlamasını bekliyor.

Arz yönünde (API) arz rakamları var.

%0,5 düşüşle 61,25 dolar olurken %0,5 kayıpla 64,59 dolardan alıcılandı.

Öte yandan %0,6 kayıpla 1.704,80 dolar olurken 1,1762’den alıcılandı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir