Avrupa borsaları yükseldi; Logitech, hedefini yükselttikten sonra sıçradı

Avrupa borsaları yükseldi; Logitech, hedefini yükselttikten sonra sıçradı

Avrupa borsaları yükseldi; Logitech, hedefini yükselttikten sonra sıçradı

Investing.com – Birtakım iyimser kazanç raporlarının yanında seçilmiş Başkan Joe Biden’in yemin törenine doğru ABD’deki iyimserliğin desteğiyle, Avrupa borsaları Salı günü yükseldi.

%0,2 artarken %0,2 ve %0,4 yükseldi.

Kazanç dönemi Avrupa’da tam hız devam ediyor. Logitech (NASDAQ:), 2021 satış büyümesi ve kâr hedefini üçüncü kez yükselttikten sonra hisseleri, Covid-19’dan dolayı evden çalışma eğiliminden faydalanarak %6 yükseldi.

Ayrıca Rio Tinto (NYSE:), en büyük tüketici Çin’deki endüstriyel faaliyet sayesinde demir cevheri nakliyatlarında dördüncü çeyrekte %2,4 artış olduğunu raporladıktan sonra %0,6 yükseldi.

Madalyonun öteki yüzünde ise Superdry (LON:) hisseleri var. Perakendecinin zararı, Noel döneminde İngiltere’de uygulanan yeni kısıtlamalardan dolayı derinleştikten sonra hisseler, %8,5 kaybederek moda sektörünü aşağı çekti.

İlerleyen saatlerde ABD Hazine Bakanı adayı Janet Yellen’in, Senato onay duruşmasının bir parçası olarak Senato Finans Komitesi önündeki ifadesi yer alacak ve seçilmiş Başkan Joe Biden’in açıkladığı 1,9 trilyon dolarlık Covid-19 teşvik paketini savunacak.

Dünyanın en büyük ekonomisindeki büyümeyi desteklemek için tasarlanan teşvik planının, Senato’daki Cumhuriyetçiler tarafından muhalefet edilerek azaltılmasından korkuluyor.

Avrupa’da Covid-19 virüsü yıkımına devam ediyor. Fransa’nın ortalama günlük yeni enfeksiyon sayısı, Pazartesi günü altı buçuk haftanın yükseğini görürken Portekiz’in günlük ölüm sayısı rekor yükseklere ulaştı ve Almanya’nın Başbakan Yardımcısı Olaf Scholz, 21 Ocak’ta bitecek olan karantina tedbirlerini uzatma ve sıkılaştırma çağrısı yaptı. Alman federal ve eyalet hükümet yetkilileri, yeni tedbir kararları için buluşacak.

Salı gününün ilgisi, Almanya’nın ZEW anketine dönecek ancak Aralık ayında binek araç kayıtlarının, AB’de %3,3 gerilemesi ile yeni hareketlilik kısıtlamalarının bölgeye verdiği zarar görüldü.

Salı günü petrol fiyatları yükseldi. Yatırımcılar Çin’den gelen büyüme işaretleri ve ABD ek teşvik paketi iyimserliği ile Covid-19 kaynaklı karantinaların devam etmesinden dolayı yakıt talebine yönelik korkuları dengelemeye çalışıyor.

vadeli işlemleri %0,5 artışla 52,66 dolar olurken %1,2 yükselişle 55,38 dolardan işlem gördü.

Öte yandan , %0,7 artışla 1.843,35 dolar olurken %0,3 artarak 1,2113’ten alıcılandı.

2 Beğenmekten Vazgeç

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir