Avrupa borsaları yükseldi; Japonya’nın zayıf büyümesi sonrasında artışlar sınırlı

Avrupa borsaları yükseldi; Japonya’nın zayıf büyümesi sonrasında artışlar sınırlı

Avrupa borsaları yükseldi; Japonya’nın zayıf büyümesi sonrasında artışlar sınırlı

Investing.com – Salı günü Avrupa hisse senedi piyasaları yükseldi. Yatırımcılar kurumsal kazançları ve ABD teşvik paketindeki ilerlemeyi hayal kırıklığına uğratan Japon büyüme oranı ile dengelemeye çalıştı.

%0,1 artarken %0,1 ve %0,2 yükseldi.

Avrupa hisse senedi piyasaları, Japonya’nın hayal kırıklığı yaratan haberleri ile Pazartesi günkü ralliyi sürdürmekle uğraştı. Japonya Ekim-Aralık döneminde ilk raporlanandan daha yavaş bir tempoda büyüdü; %3,0 olan ilk büyümeye kıyasla %2,8 büyüme gösterdiği belirtildi.

Avrupa’da İngiltere Bankası (BoE) Yöneticisi Andrew Bailey, Pazartesi günkü açıklamasında İngiltere ekonomisine yönelik risklerin düşüş yönlü olmaya devam ettiğini söyledi.

Bu açıklama, seansın ilerleyen saatlerinde açıklanacak olan dördüncü çeyrek büyüme rakamlarını odağa getirdi.

Kurumsal sektörde Continental (DE:) hisseleri %6 üzerinde kayıp yaşadı. Alman otomobil parçaları üreticisi, satışlarda düşüş ve 2020’de net kayıp raporladı. Bir grup yatırımcı, medya devi Vivendi’nin (OTC:) yirmi yıl önceki bir birleşme anlaşması sırasında yanlış mali beyanlarda bulunduğunu iddia ederek bir Fransız mahkemesine 1 milyar Euro (1,2 milyar dolar) tazminat talebinde bulundu. Bunun üzerine hisseleri %0,5 geriledi.

Öte yandan Covid-19 çağının başarılı hikayelerinden biri olan Domino’s Pizza (LON:), kârı arttıkça 45 milyon sterlin (62 milyon dolar) hisse geri alım programı başlattıktan sonra hisselerinde %8 üzerinde artış gördü.

Meclis Başkanı Nancy Pelosi Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Biden’in 1,9 trilyon dolarlık Covid-19 paketinin, “en geç Çarşamba sabahına kadar” Temsilciler Meclisi tarafından alınacağını söyledi.

Cumartesi günü paket Senato’dan geçmişti. Tasarı Temsilciler Meclisi’nden geçtiğinde Başkan Joe Biden’in imzalamasının yolu açılacak.

Salı günü ilginin Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) arz verilerine dönmesi ile petrol fiyatları yükseldi.

Pazartesi günü Yemen üslü kuvvetlerin hem drone hem de füze ile tesislerine yaptığı saldırının ardından Suudi Arabistan arzında aksama olacağı korkuları ile petrol 70 dolar üzerine çıktı. Bununla birlikte sınırlı bir etki vardı ve fiyatlar günü düşük bitirdi.

ABD vadeli işlemleri %0,7 artışla 65,50 dolar olurken Brent sözleşmesi %0,8 yükselişle 68,78 dolardan alıcılandı.

Öte yandan %1,4 artışla 1.700,70 dolar olurken %0,4 yükselişle 1,1896’dan alıcılandı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir