Avrupa borsaları yükseldi; gözler İngiltere bütçesinde

Avrupa borsaları yükseldi; gözler İngiltere bütçesinde

Avrupa borsaları yükseldi; gözler İngiltere bütçesinde

Investing.com – Avrupa hisse senedi piyasaları Çarşamba günü açılışta yükseliyor. İlgi İngiltere’nin yıllık bütçesine ve ülkenin vergileme ile harcama planlarına dönüyor.

ve %0,5 yükselirken %0,6 artış kaydetti.

İngiltere Covid-19 pandemisinden büyük zarar gördü. Avrupa’daki en çok ölüm orada gerçekleşti ve yürürlükteki kısıtlama tedbirleri, büyük oranda hizmet temelli ekonominin geçen yıl %10 küçülmesine (otuz yılın en kötü düşüşü) yol açtı.

Böyle bir zeminde Maliye Bakanı Rishi Sunak, kısıtlamaların son aşaması olacağı söylenen dönemde ülkeyi yönlendirmek ve zaten zarar görmüş kamu maliyesine daha çok zarar verilmesini önlemekle görevlendirildi.

Sunak, işletmeler kapalı olsa da insanları ücretli ve işte tutmayı amaçlayan ücretsiz izin programının, Eylül sonuna kadar uzatılacağını duyurmuştu.

Diğer yandan göre Çin’in hizmet sektörü aktivitesi, Şubat ayında on ayın en yavaş temposunda büyüdü. Tam tersi verileri ise bir yılın en hızlı büyümesini gösterdi.

Avrupa’nın çoğu için Şubat ayı verisi, seansın sonlarında yayınlanacak ve kıtadaki mevcut kısıtlamalar ışığında gerilemiş olması bekleniyor.

Kurumsal gelişmelerde; Vivendi (OTC:), Stellantis NV (MI:), Prudential (NYSE:) ve (LON:) kazanç raporları sunulacak.

Petrol fiyatları Çarşamba günü yükseldi. Küresel aşı programlarının ivme kazanması ile talebin tekrar yükseleceğine dair temkinli iyimserlik arasında ABD stoklarındaki büyük artış görmezden gelindi.

Perşembe günü OPEC+’nın küresel arzı tartışacağı toplantısı var. Piyasa genel olarak üretimi artırmalarını bekliyor. Son fiyat artışları ile piyasanın genel pozitif görünümünü düşününce günlük 1,5 milyon varil civarı artış olası.

Aynı zamanda (API), 26 Şubat haftasında stoklarının 7,4 milyon varil ile şaşırtıcı bir artış yaşadığını raporladı. Rakamlar, soğuk hava şartları nedeniyle geçen hafta çoğu rafinerinin kapanmış oluşunu yansıtıyor.

(EIA) resmi verileri seans sonlarına doğru açıklanacak.

vadeli işlemleri %0,4 artışla 60,00 dolar olurken %0,5 yükselişle 63,02 dolardan işlem gördü.

Öte yandan %0,1 kayıpla 1.731,15 dolar olurken %0,1 kayıpla 1,2086’dan alıcılandı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir