Avrupa borsaları yükseldi; gözler Brexit görüşmelerinde

Avrupa borsaları yükseldi; gözler Brexit görüşmelerinde

Avrupa borsaları yükseldi; gözler Brexit görüşmelerinde

Investing.com – Avrupa hisse senedi piyasaları, Brexit görüşmelerinde görülen ufak ilerleme işaretleri ve bu haftaki ECB toplantısı öncesinde Covid-19 aşısına olan güvenin devam etmesi sayesinde Çarşamba günü yüksek açıldı.

%0,2 yükselirken %0,5 ve %0,4 kazandı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, aylardır süren müzakerelerdeki meseleleri çözmek için AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile görüşecek.

Balıkçılık hakları, adil rekabet ve sorun çözme mekanizmaları üzerine farklılık olabilir ancak İngiltere hükümetinin, İç Piyasalar Tasarısı’ndaki Brexit çıkış anlaşması ile çatışan maddeleri iptal etme kararı, tartışmalara yardımcı olabilir.

Covid-19 aşısına olan güven hissiyata destek olmaya devam ediyor.

İngiltere Salı günü Pfizer/BioNTech aşılamasına başlarken ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), güvenlik veya verimlilik endişeleri olmadığını gösteren belgeler yayınlayarak Perşembe günkü toplantıda Amerika’da kullanımı için de onaylanacağına işaret etti.

Ayrıca Salı günü The Lancet gazetesinde araştırmacıların onayladığına göre rakip Oxford/AstraZeneca Covid-19 aşısı da güvenli ve etkin. Birkaç hafta önce ara deney sonuçları yayınlandığında ilaçla ilgili endişeler vardı.

Bu hafta Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Perşembe günkü toplantısında ek parasal destek olası görünüyor. Merkez bankasının pandemi tahvil alım programını artırması ve genişletmesi bekleniyor.

Nordea analisti Jan von Gerich bir araştırma yazısında, “ECB’den PEPP (Pandemi Acil Durum Harcama Programı) için genişleme ve daha esnek koşullarla yeni TLTRO (Hedefli Uzun Dönem Yeniden Finansman Operasyonları) duyurusu bekliyoruz. Bu tarz adımlar tahvil verimlerini düşük tutmaya ve finansman koşullarını rahatlatmaya yardımcı olabilir” dedi.

Aşı iyimserliği sayesinde ve ABD’nin petrol stoklarındaki artış önemli tüketicinin talebine ilişkin endişeleri artırmasına rağmen Çarşamba günü petrol fiyatları yükseldi.

(API) Salı günü yayınlanan raporunda, 4 Aralık ile biten hafta stoklarda 1,14 milyon varil artış olduğunu söyledi; beklentiler 1,51 milyon varil düşüş yönündeydi. Şimdi ilgi ABD Enerji Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) .

vadeli işlemleri %0,2 yükselerek 45,69 dolar olurken %0,1 artışla 48,89 dolardan işlem gördü. Her iki gösterge de art arda beşinci artış haftasını yaşadıktan sonra 40 dolar üzerinde seyrediyor.

Öte yandan , %0,7 düşüşle 1.862,15 dolar olurken %0,3 yükselerek 1,2135’ten alıcılandı.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir